Devátý ročník festivalu Ghettofest: Srdeční záležitost

Vydáno: 
22. 6. 2020 11:15

Devátý ročník festivalu Ghettofest: Srdeční záležitost

Tisková zpráva 9. ročníku festivalu Ghettofest, 18. 6. 2020

Dvoudenní festival Ghettofest 26. - 27. června navazuje na předešlých osm ročníků jak pestrým programem, tak i základní ideou představit “brněnský Bronx” alespoň na dva dny jako otevřené a přátelské místo. Ghettofest je festival nabízející během dvou dnů pestrý program akcí odehrávajících se na různých místech lokality včetně parku Hvězdička, prostoru bývalé káznice nebo v Muzeu romské kultury. Cílem brněnského multižánrového festivalu Ghettofest je každoročně otevřít vyloučenou lokalitu a všem návštěvníkům bez rozdílu umožnit společně prožít den strávený v pozitivní festivalové atmosféře. Současný ročník je však něčím specifickým. Epidemie koronaviru a následná vládní omezení zasáhla přípravy festivalu stejně jako všechny ostatní pořadatele kulturních akcí. Od půlky března byly proto utlumeny všechny přípravy festivalu. Po vyhlášení plánu uvolňování restrikcí se organizátoři rozhodli uspořádat Ghettofest až koncem června oproti původnímu termínu na jeho začátku a zvolit formát několika menších oddělených scén rozmístěných v dostatečné vzdálenosti. Dramaturgie a program festivalu se postupně vyvíjí s ohledem na stále měnící se nařízení, proto nemohou organizátoři ručit za změnu programu i na poslední chvíli.

Srdeční záležitost se táhne jako linka od únorového Masopustu, který otevřel téma hledání srdcových míst v oblasti tzv. Bronxu. Obří srdce ve své hmotné podobě bude vystaveno na náměstíčku pod platany, kde bude sloužit jako rekvizita v rámci fotokoutku, a odkazovat na další hlavní tepny festivalu.

Káznice                                                                                                                                                     Srdcem festivalového dění bude bývalá Káznice, kde nyní sídlí komunitní centrum Barvy brněnského Bronxu spolku Tripitaka. Káznice nabídne již v pátek pestrý program nazvaný Jesenický večer věnovaný zapomenutému regionu bývalých Sudet. Představí prostřednictvím filmu, výstavě a besedě alespoň zlomek toho, co se v současné době děje na neuvěřitelně zajímavé jesenické kulturní scéně, a to díky lidem, kteří zde žijí nebo mají své kořeny. Besedou provází spisovatelka Kateřina Tučková. Páteční program pamatuje i na 70. výročí od popravy Milady Horákové. Organizace Paměť národa Jihomoravského kraje připomene událost pietním aktem, besedou i komentovanými prohlídkami věznice v rámci akce Neplačte pro mě příliš. V sobotu naváže na páteční program prohlídka ateliérů, které vznikaly od jara 2020, příležitost shlédnout předpremiéru inscenace Světlušky či tanečně-pohybovou performance Děti Dětí od Orbita Space a večer protepat na Budoáru staré dámy.

Dalším ohniskem festivalu bude stejně jako loni stage v parku Hvězdička - park Eugena Horvátha, pojmenovaném po romském hudebníkovi. Večer rozpálí hlavní hvězda festivalu David Kraus & Gipsy Brothers a předcházet jí budou skupiny známé nejen v hip hopových kruzích: Tafrob, Maniak, Prago Union či brněnský střelec Michajlov za doprovodu DJ Opia. Program doplní romský taneční soubor působící pod střediskem Drom Piroš Rouža či DJ Rubenz. Terasa organizace DROM každý rok svádí k tanečním či hudebním romským produkcím. Letos to nebude jiné. V průběhu odpoledne vystoupí soubory Bernakere čaja, Lopezovci či taneční soubor Salut Roma, kteří se věnují rumunskému tanci z oblasti Transylvánie, ale preferují také maďarský a ruský romský tanec a prvky stepu. Hladové i mlsné jistě nadchne venezuelská kuchyně Kakao food and drink nebo tradiční romská kuchyně Milana Danihela.

Současná situace se stala příležitostí, jak návštěvníkům a návštěvnicím ukázat nová či dosud neobjevená místa v této zajímavé a rychle se měnící lokalitě. Představit podniky či organizace, které se dosud do Ghettofestu nezapojily či se zapojily jen okrajově. K těm patří například místní mexická restaurace Blue demon s vystoupením DJ´s z Brna či pavlačový dům na Bratislavské ulici 71, kde vznikla nová festivalová Pavlač stage. Nádvoří domu roztančí a zavalí přívalem nehynoucí energie kapela Hazafele v podání maďarských a romských melodií, hudební uskupení Úšklebek nespokojenosti či divadelní skeče od KOZA DO JÍ KREV.

Nová festivalová stage vznikne i v klubu Clubwash na ulici Stará 27, kde se vystřídají formace jako Jane Miltz, Hello Marcel či Pitcha.

Jednotlivé stage a produkce tak tvoří pomyslnou mapu lokality Bronxu, kterou bude moci návštěvník festivalu projít a užít si během sobotního odpoledne a večera. K dispozici bude mapka v informačním pointu na náměstíčku pod platany a každé místo bude signifikantně označeno. Náměstíčko bylo využíváno od prvního Ghettofestu jako přirozené centrum festivalu. Návštěvníci mohou využít příjemné spočinutí v Café in the Ghetto a využít fotokoutku se srdcem brněnského Bronxu. Současně tam bude umístěno i centrum CK Paradise, tedy divadelní performance slibující návštěvníkům Ghettofestu nevšední zážitky. Zajímavé lokace přiblíží i komentované prohlídky po Bronxu v pátek a sobotu dopoledne.

Ke vzdáleným tepnám od pomyslného srdce Bronxu v káznici patří kulturní a komunitní centrum Sibiř na ulici Dukelská 50, které bude v sobotu pulsovat přehlídkou filmů festivalu NAIFF o aktuálních tématech z prostředí cikánské osady či slovenského sídliště Luník IX. Večer zakončí koncert Kulma / Coffin Varnish.

Zapojení místních organizací

Jako každý rok připravuje vlastní nabitý program také Muzeum romské kultury. Jeho součástí budou komentované prohlídky výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní či workshop Rozjeď to s beatboxem! Večer završí komponovaný program, který představí živoucí legendu romské hudební scény Gejzu Horvátha a mladého písničkáře a muzikanta Tibora Žida.Návštěvníky čeká povídání o tom, jak vznikala moderní romská hudba a mimořádný hudební zážitek v prostředí zahrádky kavárny Beng! Svým zapojením přispěje také romské středisko DROM, které poskytuje prostor a zázemí parku Hvězdička.

Za zmínku stojí také doprovodný program Ghettofestu s tradičním zapojení Knihovny Jiřího Mahena v parku Hvězdička nebo dětský program v káznici a nové lokaci v parku za Albertem a u řeky Svitavy. Dětské vyžití se v letošním roce stalo samostatnou programovou kapitolou rozmístěnou do několika lokací. K první patří vrátnice káznice, která dětem otevře brány do světa výtvarné fantazie, mohou si odpočinout u dětského kina, zúčastnit se knižní a komiksové dilny, vytvořit si diorámata na motivy knihy Krvavý Bronx a zahrát si v káznici Game book. V parku za Albertem si děti mohou zahrát deskárny na chodníku, tvořit provázkové bublifuky nebo se vydovádět v bitce s kinder vejci. V podvečerních hodinách oživí řeku Svitavu klimatická pohádka pro celou rodinu od Divadla Feste

 

Festival organizuje spolek Tripitaka ve spolupráci s dalšími organizacemi a vzniká za podpory Statutárního města Brna. Vstupné dobrovolné.

Kontakty:

David Oplatek                                                                                         e-mail: david@tripitaka.cz                                tel.: 725 741 376

Martina Čichoňová                                           e-mail: cichonova.m@gmail.com             tel.: 774 353 234                                                                

www.ghettofest.cz                     FB: Festival Ghettofest // Ghettofest 2020

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí