Divadelní svět Brno 2014

Vydáno: 
27. 5. 2014 15:45

Pátý ročník festivalu Divadelní svět Brno se blíží mílovými kroky. Festival proběhne v termínu 6. – 13. června 2014. Program festivalu je rozdělen do několika sekcí. Samostatnou programovou linku vytvořily hry Woodyho Allena. Ve večerním programu bude ale k vidění i celá řada dalších komedií. Samozřejmostí je sekce Máme doma brněnských divadel a bohatý off program. Ředitelkou festivalu pro rok 2014 je ředitelka Turistického informačního centra města Brna, p. o., PhDr. Petra Kačírková, Ph.D. a uměleckým ředitelem a dramaturgem je Vlastimil Peška, ředitel divadla Radost. Poděkování za podporu patří statutárnímu městu Brno a Jihomoravskému kraji. Festival si také velmi váží záštity, kterou mu udělil primátor města Brna, pan Roman Onderka a hejtman Jihomoravského kraje, pan Michal Hašek.

Zahraniční program
Festival přivítá několik zahraničních souborů. V Hlavním programu to budou divadla z Polska, Německa a Ruska. Polské Divadlo Korez přiveze atraktivní hru Kometa neboli ukrutné XX. století Jaromíra Nohavici, která je postavená na písních Jaromíra Nohavici. Z Německa přijede divadlo Das Meininger Theater, které nastudovalo bláznivou sociální frašku italského dramatika a nositele Nobelovy ceny Daria Fo, Platit se nebude. Ruský soubor z Kazaně přiveze hru o mládí, nevázanosti a všeobjímající lásce s názvem Kvadratura kruhu. Diváci nemusejí mít z návštěvy zahraničních představení obavy, všechna představení budou titulkována a navíc je festival nabízí za bezkonkurenční cenu 100 Kč.

Speciálním hostem festivalu bude francouzská komediální herečka Isabelle Nanty. Do Brna zavítá na poslední festivalové dny. Ve čtvrtek 12. června bude za její účasti promítnut v kině Art film Amélie z Montmartu, po kterém bude následovat krátká diskuze s váženým hostem. Isabelle Nanty zasedne také v porotě Slavnosti masek.

Off program – letos zdarma
Letošní ročník se naprosto vymyká rozsahem off programu. Představení, často netradičního formátu, budou probíhat každý den od 15:00 na náměstí Svobody, před Místodržitelským palácem na Moravském náměstí a v přilehlých ulicích. Diváci se mohou těšit například na cirkusové duo z Velké Británie Urban Angels, studenty konzervatoře v Utrechtu s hudebním představením Hortus Botanicus, pantomimickou one-man show Toma Oscara Gredera ze Švýcarska, bubenické vystoupení petrohradského Divadla Mimigratů, průvod italského Teatro Due Mondi. Tyto zahraniční hosty samozřejmě doplní mnoho zajímavých českých umělců (Kejklířské divadlo V. Vrtek, Divadlo v pytli, Malé divadélko Praha, Divadlo Já tu jsem a další).

Každý den od 8. do 12. června je připraven program na nádvoří Staré radnice od 18:00 a v šapitó na Moravském náměstí od 19:30. K vidění budou komedie například Městského divadla Zlín, Buranteatru, Divadla Polárky, Ořechovského divadla a dalších.

Zahajovací představení
Festival bude zahájen 6. června na nádvoří Staré radnice komedií Jak se ti líbí? aneb Mocná Afrodíté, kterou připravuje speciálně pro festival spolu s herci všech brněnských divadel Vlastimil Peška. Hra bude reprízovaná ještě 7. a 13. června. Diváci se tedy mohou těšit na Michala Isteníka, Viktórii Matušovovou a Mílu Čížka z Městského divadla, na Milana Holendu z Husy na provázku, Marii Durnovou a Roberta Musialka z Národního divadla, Kamilu a Jirku Valůškovy z HaDivadla, na Evu Lesákovou, Helenu Peškovou, Viléma Čapka a Pavla Nováka z Divadla Radost. Herce podpoří dva skvělí hudebníci, Vratislav Lukáš a Matěj Štrunc.

 

Propagace festivalu a prodej
Letošní předprodej byl zahájen již v únoru.  Velkým zlepšením je možnost nákupu vstupenek online. Pro studenty, seniory a ZTP jsou k dispozici vstupenky s 50% slevou (vyjma Obludária a sekce Máme doma). V tuto chvíli je prodaných lístků za 978 064 Kč. „Program se tak ukazuje jako divácky velmi atraktivní. Letošní ročník je za celou historii tohoto festivalu rekordní v počtu prodaných vstupenek. Již je vyprodáno 12 představení.“ uvádí Petra Kačírková, ředitelka festivalu.

Autorem letošního vizuálu je Jiří Eliška. Festivalový spot režíroval Vlastimil Peška a Jan Mikota. Propagace festivalu probíhá od začátku roku. V tuto chvíli již běží také hlavní výlepová a letáková kampaň. Kromě této klasické kampaně se festivalu podařilo zajistit si partnerství České televize, která vysílá festivalový spot. Jako netradiční propagační prostředek posloužila videomappingová projekce od firmy Spectrum brands, která běží každý den ve večerních hodinách na fasádě OC Letmo. Pochopitelně se využívá také prezentace na internetu a sociálních sítích, v dopravních prostředcích, rádiích atd.

Partnery festivalu, kterým patří hluboký dík, jsou generální mediální partner Česká televize, hlavní mediální partner Brněnský deník a Rádio Krokodýl, mediální partneři Institut umění – Divadelní ústav a divadlo.cz, Mediahill, Český rozhlas Brno a Spectrum Brands. Partnery festivalu se stali Divadlo na Orlí, Divadlo Polárka, Hvězdárna a planetárium Brno, Alfa pasáž, festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER a open air program festivalu Divadlo regionů Hradec Králové.

 

Základní údaje o festivalu Divadelní svět Brno 2014

Termín pátého ročníku: 6. – 13. 6. 2014

Umělecká rada: Vlastimil Peška, Petr Oslzlý, Vladimír Morávek, Martin Glaser, Stanislav Moša, Zbyněk Srba, Petra Kačírková

Umělecký ředitel V. ročníku: Vlastimil Peška, ředitel Divadla Radost

Produkce: Kamila Havířová, Kristina Ketmanová, Jana Nováková, Monica Taufarová, Petr Jančařík

Dramaturgie off programu: Jan Nováček

Produkce Slavnosti masek 13. 6. 2014: Věra Kadlecová

Režie Slavnosti masek: Marián Amsler

Více informací včetně fotografií ke stažení a podrobného programu naleznete na webových stránkách festivalu: www.divadelnisvet.cz

Hlavním pořadatelem festivalu Divadelní svět Brno je Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace. Spolupořadateli jsou městem zřizovaná divadla (Divadlo Radost, Národní divadlo Brno, Centrum experimentálního divadla - CED, Městské divadlo Brno) a Divadelní fakulta JAMU. Divadelní svět Brno 2014 finančně podpořilo Statutární město Brno.


Kontakty:

PhDr. Petra Kačírková, Ph.D., ředitelka TICmB, ředitelka festivalu Divadelní svět Brno – kacirkova@ticbrno.cz, +420 607 855 500

Kamila Havířová, produkční DSB, administrativa - havirova@ticbrno.cz, +420 542 427 160

MgA. Petr Jančařík, manažer Divadla Radost, produkční festivalu Divadelní svět Brno (DSB), technická produkce - jancarik@divadlo-radost.cz, +420 608 849 928

Ing. Alexandra Voňková, tisková mluvčí turistického a informačního centra města Brna - vonkova@ticbrno.cz, +420 542 427 112

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí