Dnes začíná cyklus podzimních koncertů na Staré radnici

Vydáno: 
22. 10. 2014 9:30

Slavnostní koncert slova a hudby nazvaný „Já se tam vrátím“ k příležitosti Roku české hudby a vzniku republiky zahájí výjimečný cyklus komorních koncertů v historických sálech Staré radnice v Brně.

V Ernově sále Staré radnice vystoupí proslulé Panochovo kvarteto s hercem a recitátorem 

Vladimírem Matějčkem. Úvodem zazní „Meditace na svatováclavský chorál“ Josefa Suka, od jehož narození uplynulo letos 140 let. Osou koncertu je básnická próza Františka Halase „Já se tam vrátím“. Jejích pět částí – Jaro, Léto, Podzim, Zima a Epilog – se prolíná se čtyřmi větami smyčcového kvartetu Bedřicha Smetany „Z mého života“.

Tento jedinečný koncert spojující hudební i lyrický prožitek v podání předních českých umělců začíná dnes – 22. října 2014 v 19.30 hodin. Vstupenky 140 Kč, v předprodeji TICmB 100 Kč, senioři a ZTP mají 50 procent slevu.

V rámci cyklu podzimních koncertů Turistické a informační centrum připravuje ještě další tři koncerty.

30. 10. 2014 to bude Kytarový koncert Vladislava Bláhy – (pocta A. Tučapskému) s premiérami skladeb M. Štědroně a A. Tučapského, hostem tohoto koncertu bude Broňka Schoříková, cimbál - Duo Terpsichore a průvodní slovo bude mít prof. Miloš Štědroň. 4. 11. 2014 vystoupí na Staré radnici Pražské komorní trio se skladbami L. van Beethovena, J. Brahmse a W. A. Mozarta a 5. 11. 2014 si mohou posluchači vychutnat Klavírní recitál Antonína Fajta.

Pro editory:

Panochovo kvarteto

hraje již více než neuvěřitelných 45 let ve stejné sestavě: Jiří Panocha *1950 (1. housle), Pavel Zejfart *1952 (2. housle), Miroslav Sehnoutka *1952 (viola) a Jaroslav Kulhan *1950 (violoncello). Soubor, který vznikl r. 1968 ze studentů Pražské konservatoře, představuje dnes světovou špičku v kvartetní hře a zároveň je považován za vynikajícího představitele české tradice založené legendárním Českým kvartetem. Pravidelně vystupuje téměř ve všech evropských zemích, absolvoval několik desítek zájezdů do Spojených států, Kanady, Mexika, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu atd. Také jeho diskografie je neobyčejně bohatá, zahrnuje mj. soubornou nahrávku kvartetního díla B. Martinů, dále množství nahrávek děl Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Zdeňka Fibicha, Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta a dalších. V roce 1983 byl soubor oceněn Grand Prix du disque de l’Académie Charles Cros v Paříži za nahrávku Smyčcových kvartetů č. 4 a 6 Bohuslava Martinů. V roce 1995 pak cenou MIDEM – Cannes Classical Award za interpretaci Cypřišů Antonína Dvořáka. Z řady snímků pro Supraphon patří k nejvýznamnějším nahrávka celého Dvořákova komorního díla.

Vladimír Matějček

*1947 ve Vyškově. Absolvent náchodského gymnasia a DAMU v Praze u profesorů K. Palouše, V. Fabiánové a L. Spáčila. Herec světově proslulého Divadla za branou O. Krejči (1968-72, 1990-93), Lyry Pragensis (1972-88) a host činohry Národního divadla (1998-2001). Scénárista, režisér a překladatel. Má za sebou dlouhou řadu jevištních postav, recitačních a koncertních vystoupení u nás i v zahraničí: Aldwych (Londýn), MCHAT (Moskva), Mamers (Francie), Sevilla, Florencie, Tairovovo divadlo (Moskva), Oslo, Berlín, Vídeň, Madrid, Lisabon. Hrál v desítkách českých a zahraničních filmů a televizních inscenací. Přeložil básnické sbírky anglického spisovatele A. A. Milna: „Když jsme byli velmi mladí“ a „Teď je nám šest“. Autor scénáře rozhlasového cyklu „Tisíc a jedna noc“ a dalších: „Kristiánova legenda O sv. Václavu“, „S. Rachmaninov: Zpěvy všenočního bdění“. V poslední době se věnuje vlastním jevištním a koncertním projektům: „Koncert k poctě sv. Mikuláše“, „Naše paní Božena Němcová“, J. J. Ryba – „Zpěv srdce“. „Letopis Vincenciův a Jarlochův – o časech krále Vladislava I. a královny Judity“, „Adventus – Příchod“, K. V. Rais – „Nezapomeň“, „Rodné zemi“.

 

Program CYKLU PODZIMNÍCH KONCERTŮ

22. 10. 2014    19:30

Slavnostní koncert slova a hudby Já se tam vrátím - Panochovo kvarteto s hercem a recitátorem Vladimírem Matějčkem.

30. 10. 2014   19.30

Kytarový koncert Vladislava Bláhy – (pocta A. Tučapskému) s premiérami skladeb M. Štědroně a A. Tučapského

host: Broňka Schoříková, cimbál - Duo Terpsichore

Průvodní slovo: prof. Miloš Štědroň

Program: M. Štědroň, A. Tučapský, M. Tesař, L. Janáček, J. W. Duarte, M. de Falla

4. 11. 2014 | 19.30

Pražské komorní trio

Komorní koncert se skladbami L. van Beethovena, J. Brahmse a W. A. Mozarta

5. 11. 2014 | 19.30

Klavírní recitál Antonína Fajta

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí