Dny evropského dědictví – Brno si bude hrát!

Vydáno: 
9. 9. 2015 13:00

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Letos i v Brně – v termínu od 8. do 13. září.

Čtyři brněnské organizace – Turistické informační centrum města Brna, Americký fond, Muzeum města Brna, Moravská galerie v Brně - spojily své síly a nápady a vznikl jedinečný koncept Dnů evropského dědictví v Brně. Město si totiž v těchto dnech bude hrát! Na Staré radnici a Špilberku se bude šifrovat. A zatímco na hradě budou návštěvníci pouze přemýšlet, na Staré radnici budou potřebovat také chytrý telefon a v podzemí pod Špilberkem, v krytu 10-Z dokonce baterku. Nejcennější poklady z historických sbírek nakonec najdou v galeriích.  

Turistické informační centrum města Brna pořádá v rámci Dnů evropského dědictví tematické procházky s průvodcem a komentovanou prohlídku Galerie U Dobrého pastýře. Zdarma otevře věž a sály Staré radnice, kde si budou návštěvníci moci zahrát i šifrovací hru a nabídne zlevněné vstupné do Labyrintu pod Zelným trhem.

Hra Cryptomania trail v prostorách Staré radnice má za cíl herně oživit prostory Radnice pro návštěvníky a přilákat cílovou skupinu 20 – 35 let.
„Hra "Tajemství Staré radnice" podtrhne genia loci samotného srdce města Brna, provede jeho neokoukanými zákoutími a přinese zajímavé historické informace – ovšem zabalené v šifrách a logických úkolech. Vezměte přátele, rodinu, známé a přijďte si ji zahrát. Start je v Informačním centru v Radnické ulici,“ zve na Starou radnici ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková.
Ke hře je nutné mít smartphone. V historických sálech a věži Staré radnice totiž budou umístěny nálepky s QR kódy, které povedou hráče od jednoho místa ke druhému, dokud nevyluští celou hru.

Galerie TIC se připojí komentovanou prohlídkou na téma sběratelství, vázanou na výstavu Výběr ze sbírky, která aktuálně probíhá v Galerii U Dobrého pastýře.  Sběratelství bude komentováno z perspektivy kunsthistorické, umělecké i sociologické, promluví jeho vyznavači i odpůrci.       

Tematické procházky – 12. 9. 2015 v 10:00, 13:00 a 16:00 z nádvoří Staré radnice – ZDARMA, NUTNÁ REZERVACE na e-mailu pruvodci@ticbrno.cz

10.00 Gotika v centru města
Gotický sloh rozhodně patří mezi klenoty evropské civilizace. Umí být monumentální a velkolepý, zároveň ale vzletný a vznosný. Město Brno prodělalo během své tisícileté historie mnoho architektonických proměn. Středověká zástavba musela často ustoupit novým trendům, především barokním, později pak moderním, jež častokrát kladly důraz především na účelnost a praktičnost. Přesto se ale Brno může pochlubit mnoha místy, na kterých lze gotický styl, popřípadě jeho novogotického pokračovatele obdivovat.  Při procházce městským centrem představí průvodce brněnskou gotiku. Někdy okázale nápadnou, jindy skromně skrytou. Vždycky ale osobitou a působivou. 
Trasa: Kostel sv. Michala - Dominikánský klášter - novogotika na okružní třídě (Turnhalle, Červený kostel, Muzejka) - kostel sv. Tomáše - kostel sv. Jakuba a Jakubské náměstí - náměstí Svobody - Stará radnice – Petrov - Biskupský dvůr

10.00 Brno, hlavní město Moravy
Procházka povede nejdůležitějšími místy historického centra, která dokumentují vznik města Brna a jeho vývoj v kontextu dějin Moravy. Průvodce připomene významné události i pozoruhodné osobnosti, které se ne vždy zapsaly do historie města.
Trasa: Stará radnice - Zelný trh - Petrov - Denisovy sady - Nová radnice - nám. Svobody - kostel sv. Jakuba - Moravské náměstí

13.00 Architektura, která vytvořila Brno
Při prohlídce se lidé seznámí se stavbami významných českých a rakouských architektů a stavitelů 19. a začátku 20. století, které vznikly v době po skončení napoleonských válek. Spolu s průvodkyní budou pozorovat pozvolnou změnu stavebních stylů do směru secese českých stavitelů.
Trasa: Stará radnice – Šilingrovo náměstí – Husova ulice – Komenského náměstí – Žerotínovo náměstí -  Veveří ulice – Jiráskova ulice – Konečného náměstí

16.00 Brno City Tour in English – prohlídka centra města v angličtině

Stará radnice – věž, sály, šifrovací hra – 12. 9. 2015 od 10:00 do 18:00 – ZDARMA
Labyrint pod Zelným trhem – 12. 9. 2015 od 9:00 do 22:00 – SLEVA NA VSTUPNÉM 10%
Galerie U Dobrého pastýře – komentovaná prohlídka - 12. 9. 2015 od 10:00 do 18:00 – ZDARMA

www.gotobrno.cz, www.ticbrno.cz

Americký fond zpřístupní za zvýhodněné vstupné kryt 10-Z. To je kódové označení asi nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu pro představitele města a kraje. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.
V letech 1946-1948 se ve skále pod Špilberkem nacházel úspěšný velkoobchod s vínem Löwy a Šmíd, který komunisté dva dny po převzetí moci v únoru 1948 majitelům sebrali. Atomový kryt odolný proti zbraním hromadného ničení byl dobudován v roce 1959. Mohlo v něm zůstat naráz až 500 osob důležitých pro řízení města a kraje po dobu 3 dnů.

Prohlídka části krytu 10-Z - 8. a 12. 9. 2015 od 14:00 do 20:00 – VSTUPNÉ 60 Kč
Noční exkurze do celého krytu 10-Z -
8. a 12. 9.2015 a ve 21:00, 22:00, 23:00, 24:00 – VSTUPNÉ 240 Kč

www.10-Z.cz

Celý areál hradu a pevnosti Špilberk otevře se vším všudy široké veřejnosti za zvýhodněnou cenu 150 korun Muzeum města Brna. Nejen, že budou přístupné všechny stálé expozice, aktuální umělecké výstavy a kasematy, ale po celém Špilberku bude historický program. Brno totiž slaví 370 let od chvíle, kdy se statečně ubránilo švédské přesile. Na hradbách se utáboří císařské vojsko, na inspekci přijedou i velitelé Raduit de Souches a Jiří Jakub Ogilvy. Pouze o víkendu se také na Špilberku vystaví nejstrašidelnější exponát – prostřelená lebka švédského důstojníka Kallenberga. A co víc: po celém hradě bude plno aktivit, které propojí tajemná šifrovací hra. Kdo ji zvládne, bude si moci vylosovat jednu z mnoha pěkných cen.

Špilberk žije! Švédi nás nedostanou - 12. 9. 2015 od 10:00 do 20:00 a 13. 9. 2015 od 10:00 do 18:00 – VSTUPNÉ 150/50 Kč

www.spilberk.cz/spilberk/kulturni-akce/spilberk-zije-aneb-svedi-nas-nedostanou/

Stálé expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu a Místodržitelském paláci otevře zdarma Moravská galerie v Brně. Expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu nabízí soubor užitého umění a designu, který představuje unikátní díla od středověku po počátek 20. století. Tato díla jsou výjimečná svým vzhledem, funkcí a především řemeslným zpracováním. Vystaveny jsou nejcennější poklady z historických sbírek nábytku, skla a keramiku, kovu i textilu a svou instalací volně sledují vývojovou linii jednotlivých epoch a stylů. Ve stálé expozici Umění od gotiky po 19. století, která je umístěna v Místodržitelském paláci, je vystaven výběr mistrovských děl ze sbírek Moravské galerie v Brně. Zvláštní zmínku zaslouží např. Lucas Cranach st., Petr Pavel Rubens, Franz Anton Palko či Joža Uprka.

Uměleckoprůmyslové muzeum – stálá výstava 9. – 13. 9. 2015 od 10:00 do 19:00 – ZDARMA
Místodržitelský palác – stálá výstava - 9. – 13. 9. 2015 od 10:00 do 19:00 – ZDARMA

www.moravska-galerie.cz

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí