Festival Maraton hudby Brno chystá novinky i ověřené projekty, které jinde nepotkáte

Vydáno: 
15. 6. 2020 16:30

Již popáté se během čtyř srpnových dnů centrum Brna promění v hudební metropoli. Od 13. do 16. srpna se můžete těšit na explozi originality a nadupanou směs hudebních žánrů, mezi kterými nebude chybět rock, pop, groove, taneční a romská hudba, opera, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Festival nabídne pestrou nabídku žánrů v unikátní dramaturgii, uznávané hvězdy i mladé talenty, projekty šité festivalu na míru a busking v jedinečných pokojících Kateřiny Šedé – to vše ve městě, které se jako jediné v Česku pyšní titulem Kreativní město hudby UNESCO.

 

Zpěváci na ulici ve špajzu i v garáži

„Bezuliční busking v loňském roce přinesl bytové koncerty přímo na ulici. Ve čtyřech otevřených pokojích bylo možné sledovat koncerty hudebníků a současně je přitom navštívit. Živou hudbu jste mohli sledovat z vany, manželské postele, nebo od jídelního stolu v kuchyni. Letos půjdeme ještě dál a v ulicích Brna najdete doslova celý rodinný dům! V dětském pokoji odstartuje poprvé v historii Maratonu hudby Brno dětský busking a ve špajzu nabídneme kombinaci hudby a gurmánského zážitku,popisuje autorka Kateřina Šedá.

 

Stovky účinkujících na desítkách míst během čtyř dnů

Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 13. srpna na Jakubském náměstí. Vůbec prvními interprety budou Pavel Fischer & Jakub Jedlinský, na které naváže cimbálová muzika Ivana Heráka. V dalších dnech návštěvníky festivalu čekají desítky živých vystoupení, koncertů a představení na tradičních i neobvyklých místech v centru Brna. Můžete se těšit na moderní bubenickou show Ritmo Factory, multižánrový Epoque Quartet, na rock metalová Morčata na útěku, Moniku Načevu, Khoibu, Jana Bendiga, na sólový recitál Radka Bagára nebo večer Zdeňka Krále. Ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Špilberk se představí VUS Ondráš s projektem Jiřího Slavíka nazvaným kRok za kRokem, folklor bude také zastoupen Tanečnou školou Šej-Haj-Hop, která svým fanouškům nabídne výuku verbungu a čardáše z Priepasného. Vydavatelství Indies ve svém programu oslaví 30 let působnosti a zavzpomíná na Jitku Šuranskou. Oslavovat bude také smyčcové kvarteto Indigo Quartet, které ke svým 20. narozeninám přizvalo herečku Andreu Buršovou, klavíristu Zdeňka Krále a akordeonistku Kláru Veselou. Alfa pasáž bude kromě Pianoštafety hostit také nové představení z dílny Hausopery – Hra o malinu. Spolupráce s Národním divadlem Brno obohatí festival o představení Rusalka od Antonína Dvořáka a vůbec poprvé přinese společný recitál Romana a Tadeáše Hozových. Do programu přispějí i jazzmani z Hannoveru, partnerského Kreativního města hudby UNESCO. Na muzikálové scéně se představí zpěváci Aleš Slanina a Lucie Bergerová z Městského divadla Brno. Sono centrum se během pátečního večera promění v tepající taneční parket, těšit se můžete na mejdan, který rozproudí Circus Brothers.

V tuto chvíli máme domluveno přes třicet míst, na kterých se bude hrát. Chybět nebudou ta známá a oblíbená, jako Pianoštafeta v Alfa pasáži, Nekonečné varhany u Jezuitů nebo Guest stage na nádvoří Staré radnice, ale plánujeme samozřejmě i novinky. Kromě nových pouličních pokojů od Kateřiny Šedé, to bude třeba Groove nebo Muzikál stage a proběhne také tradiční spolupráce s festivalem Na prknech, dlažbě i trávě,“ popisuje manažer festivalu David Dittrich.

Stejně jako v loňských letech, tak i letos doplňujeme do Maratonu divadelní linku naším festivalem Na prknech, dlažbě i trávě. Zacílili jsme na prezentaci brněnských umělců a divadel a program komornějšího charakteru koncipovaný pro menší skupinky diváků. Je tvořen z větší části pro dětského diváka, ale také dospělí si jistě přijdou na své,“ doplňuje k programu Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Festival se odehraje na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku a na Moravském náměstí. Vystoupí například Divadlo Líšeň, Divadlo DNO, Divadlo II. pád, Mikro-teatro nebo Divadlo Polárka.

Tolik první ochutnávka toho, co zažijete na Maratonu hudby Brno 2020. Sledujte web maratonhudby.cz, kde vám budeme postupně přinášet další festivalové lahůdky.

V průběhu celého festivalu budou platit doporučená bezpečností a hygienická opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci.


Kontakt pro média:
Adéla Nováková
725 047 701
novakova@ticbrno.cz

 

Maraton hudby Brno
13. – 16. 8. 2020

www.maratonhudby.cz

Big beat, groove, taneční a romská hudba, opera, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Hudba v každém koutě města i v pouličních pokojích.

Město hudby UNESCO
Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá hudební nabídka v Brně a tuto skutečnost festival rozvíjí.

Za finanční podpory statutárního města Brna
Hlavní partner TIC BRNO
V rámci projektu Brno město hudby
V rámci členství města Brna v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby
Organizátor C.E.M.A. Central European Music Agency                                                                                  

Brno 15. 6. 202

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí