Festival Maraton hudby Brno se uskuteční na více než 35 místech a nabídne přes 130 koncertů a 300 interpretů

Vydáno: 
11. 8. 2020 22:30

Již popáté se během čtyř srpnových dnů centrum Brna promění v jedno velké hudební pódium. Od 13. do 16. srpna se můžete těšit na explozi originality a nadupanou směs hudebních žánrů, mezi kterými nebude chybět rock, pop, groove, taneční hudba, flašinetáři, opera, folk, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Kdy jindy si lépe užít jediné město hudby UNESCO u nás, než když jej zaplní hudba všemožných žánrů? Chybět nebude ani oblíbená Pianoštafeta, Nekonečné varhany, ale ani koncerty v pouličních pokojích, které jinde na světě neuslyšíte. Těšit se můžete na jména jako Magdalena Kožená, Katarína Knechtová nebo Jan Bendig.

Od opery a klasiky, přes muzikály, folk a folklor po alternativu, rock i pop

Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 13. srpna v 17 hodin na Jakubském náměstí v ložnici od výtvarnice Kateřiny Šedé. Vůbec prvními interprety budou Pavel Fischer & Jakub Jedlinský, na které naváže v 19 hodin cimbálová muzika Ivana Heráka. V dalších dnech návštěvníky festivalu čekají desítky živých vystoupení, koncertů a představení na tradičních i neobvyklých místech v centru Brna.

Hrát se bude na náměstích, v klubech, ve dvorech, v parku, na radnici, ve sklepení, na hradě, v domě umění, v divadlech, v kabaretu, v knihkupectví, i ve slavné funkcionalistické vile. Festival postaví Dominik stage na Dominikánském náměstí, Anoda+ stage na Moravském náměstí nebo Indies stage v atriu Divadla na Orlí. Odpočinout si můžete v Chill out zóně v 4. patře Tržnice Brno, informace načerpat na Guest stage na nádvoří Staré radnice. Zapojí se brněnské kluby Cabaret des Péchés, Eleven Club, Kabinet MÚZ, Music Lab, Metro Open Air a Ponava Cafe. Do programu přispějí i jazzmani z Hannoveru, partnerského Kreativního města hudby UNESCO, divadelní linku doplní festival Na prknech, dlažbě i trávě.

Koncerty v pokojích jinde na světě neuslyšíte

Už několik let je specialitou Maratonu hudby Brno tzv. Bezuliční busking. Pouliční muzikanti, tzv. buskeři, totiž na festivalu nemuzicírují přímo na ulici, ale na jiných speciálních místech. Již druhý rok tomu tak bude v pouličních pokojích výtvarnice Kateřiny Šedé, kterých letos bude šest – obývák, ložnice, koupelna, dětský pokoj, kuchyň se špajzem a garáž. Čekají vás v nich známí i méně známí buskeři a poprvé v historii Maratonu hudby Brno taky dětský busking.

K oblíbeným součástem programu patří Pianoštafeta v Alfa pasáži, Nekonečné varhany u jezuitů nebo pouliční vystoupení flašinetářů, o která ani letos nezůstanou návštěvníci festivalu ochuzeni. Také letos doplní Maraton hudby Brno o divadelní linku festival Na prknech, dlažbě i trávě. Novinkou je naopak Maratonské hudební putování po čtyřech místech, Klubová scéna festivalu nebo otevření zbrusu nového Metro Open Air na Poštovské ulici pro Balkan night a Groove stage.

Koncert Magdaleny Kožené vyprodaný za jednu minutu

Součástí programu festivalu je také hudební událost roku – poprvé spolu v Brně vystoupí slavná pěvkyně Magdalena Kožená a její manžel, světově proslulý dirigent Sir Simon Rattle. Koncert, který se koná 13. srpna ve 21 hodin v exkluzivním prostředí vily Tugendhat, byl během jedné minuty vyprodán. Pořadatelé festivalu ale zařídili, že jej bude možné zároveň zhlédnout také na facebookovém profilu Maratonu hudby Brno a ti, kdo ocení kvalitní obraz a zvuk, se na něj můžou vypravit do Scalního letňáku na nádvoří Místodržitelského paláce. Vstup je zdarma, ale vstupenky je nutné vyzvednout v pokladně kina Scala, kde se program také uskuteční v případě nepříznivého počasí.

Vstupenky na další koncerty jsou stále k zakoupení v síti GoOut. Pořadatelé zvou na koncerty Kataríny Knechtové, Moniky Načevy, Barbary Marie Willi, recitály Radka Bagára a Zdeňka Krále, opery Hra o Malinu a Rusalka, z kapel a skupin jsou to Khoiba, Morčata na útěku, Zvíře jménem podzim, Indigo Quartet nebo Top Dream Company, Katarzia a Fehero Rocher se Sisou Feher. V nabídce jsou také speciální projekty jako Wynton Marsalis – A Fiddler´s Tale, VUS Ondráš – kRok za kRokem nebo Balkan Night se třemi koncerty.

Tolik pouze ochutnávka toho, co zažijete na Maratonu hudby Brno 2020. Sledujte web maratonhudby.cz a Facebook, kde vám budeme postupně přinášet další festivalové lahůdky.

V průběhu celého festivalu budou platit doporučená bezpečností a hygienická opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci.

 

Kontakt pro média:

Adéla Nováková
725 047 701
novakova@ticbrno.cz

Maraton hudby Brno
13. – 16. 8. 2020

www.maratohudby.cz 

Big beat, groove, taneční a romská hudba, opera, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Hudba v každém koutě města i v pouličních pokojích.

Na prknech dlažbě a trávě
14. – 16. 8. 2020

www.prknadlazbatrava.cz

 

39 FESTIVALOVÝCH MÍST

Anoda+ stage

Balkan stage

Bezuliční busking

Obývák

Ložnice

Koupelna

Dětský pokoj

Kuchyň se špajzem

Garáž

Biskupský dvůr

Cabaret des Péchés

Dominik stage

Dům umění města Brna

Dům pánů z Kunštátu

Folklor stage

Groove stage

Guest stage

Hudební fakulta JAMU

Chill-out zóna (Tržnice Brno)

Indies stage

Kabinet stage

Knihkupectví Michala Ženíška

Letní terasa hradu Špilberk

Maratonské varhanní putování

Červený kostel

kostel minoritů (sv. Janů)

kostel Nalezení svatého Kříže

zahrady pod Petrovem

Mincmistrovský sklep

Music Lab stage

Muzikál stage

Národní divadlo Brno

Nová radnice (Sněmovní sál)

Nekonečné varhany u jezuitů

Pianoštafeta v Alfa pasáži

Ponava stage

Prkna na Moraváku

Prkna na Provázku

Římák stage

Špilberk stage

Vila Tugendhat

 

Město hudby UNESCO

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá hudební nabídka v Brně a tuto skutečnost festival rozvíjí.

 

Za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje

Hlavní partner TIC BRNO

V rámci projektu Brno město hudby

V rámci členství města Brna v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby

Organizátor C.E.M.A. Central European Music Agency   

 

Festival děkuje partnerům

Mladá fronta DNES, Adjust Art Agency, Kam v Brně, Go to Brno, Market Up, Hitrádio City, AudioArt, GoOut, Ministerstvo obrany České republiky, Indies Scope, Kabinet MÚZ, Django Fest, Divadlo Husa na provázku, Groove Brno, BujoArt, Anoda+, Filharmonie Brno, Eleven Club, Knihkupectví Michala Ženíška, Janáčkova opera Národního divadla Brno, Hudební fakulta JAMU, Divadelní fakulta JAMU, ZUŠ OPEN, Dům umění města Brna, Den Brna, Cabaret des Péchés, Ponava Café, Music Lab, Jazzová kavárna Podobrazy, spolek Jakubák, Visegrad Music Forum.

 

 

Brno 10. 8. 2020

 

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí