„Janáček tam bydlí“

Vydáno: 
18. 1. 2018 8:45

Leoš Janáček. Hudební skladatel světového formátu, organizátor kulturního a hudebního života a také hrdý obyvatel města Brna. Jeho život a dílo mapuje víceletý projekt Janáčkovo Brno, za kterým stojí TIC BRNO.

Jaký Leoš Janáček byl? Kde žil a skládal? Všechny tyto informace naleznete na novém webovém portálu www.leosjanacek.eu. „Web je koncipován jako informační centrum o samotném skladateli a jeho díle, ale také jako rozcestník současných aktivit a nabídky, která je s jeho jménem v Brně spojená. Konkrétně se jedná například o brněnské janáčkovské instituce, festival Janáček Brno, informace ke stezce Po stopách Leoše Janáčka či suvenýry,“ vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Součástí webu je také krátké animované video, které ve zkratce ilustruje i jeho dětství a studia. Vzniklo ve spolupráci s Vendulou Chalánkovou a animátory Tomoko Lisou a Davidem Lisým a v jeho závěru si zájemci mohou zahrát i online hudební pexeso.

Že Janáček rozhodně není nuda, dokládají také dvě zbrusu nové kolekce suvenýrů. První kolekce určená dětem je založená na grafických prvcích výtvarnice Venduly Chalánkové, která podle historických fotografií z Archivu Leoše Janáčka zpracovala vlastní vyobrazení Leoše Janáčka a jeho blízkých, a k tomu navíc postavy z opery Příhody lišky Bystroušky. Druhá kolekce pracuje s motivy Janáčkových nápěvků mluvy. Zápisy situací a útržků hovorů včetně notových záznamů si skladatel více než třicet let zaznamenával do svých deníků. Tato kolekce obsahuje například psací sadu, trička, klíčenky, tácky pod nápoje či pláštěnky. Jedním z motivů na kolekci suvenýrů je nápěvek s textem „Janáček tam bydlí“.

V podobném duchu se nese také publikace Po stopách Leoše Janáčka, která koresponduje s jeho stezkou. Ta mapuje brněnské lokality a budovy, ve kterých skladatel žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se nebo se jen potkával s přáteli. V roce 2018 budou také přímo na deseti vybraných místech stezky instalovány informační panely poskytující konkrétní informace. „Janáček a Brno je velké téma a našim cílem je zprostředkovat ho zajímavě obyvatelům i návštěvníkům města,“ uzavírá Janulíková.

Fotografie ke stažení zde: https://suvenyry.ticbrno.cz/brno-a-leos-janacek/

 

 

Ke stažení: 

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí