Jarní festivaly oživí Brno!

Vydáno: 
10. 5. 2016 14:30

Jaro přeje festivalům a Turistické informační centrum města Brna připravilo na květen hned tři. Žánrově jsou odlišné, cíl mají ale stejný: bavit návštěvníky a otvírat zajímavá celospolečenská témata.

TMAVOMODRÝ FESTIVAL
„Tmavomodrý festival je akce, která bourá bariéry a otevírá svět nevidomých. Svět plný zvuků, chutí a fyzických prožitků. Svět těch, kteří se nemohou spolehnout na svůj zrak,“ přibližuje koncept Petra Rusňáková, brněnská radní. Od 12. do 15. května se v Sále Břetislava Bakaly a na nádvoří Staré radnice uskuteční 27. ročník mezinárodního hudebního festivalu dětí a mládeže se zrakovým postižením. Do Brna přijede téměř dvě stě účastníků z České republiky, Slovenska, Polska a dalších zemí s různými vadami zraku.
Festival organizuje Turistické informační centrum města Brna společně s TyfloCentrem Brno o.p.s. „Letošní ročník jsme pojali jinak a důležitou součástí programu se staly doprovodné aktivity, které odstartovaly již na konci dubna a zahrnovaly výstavu Z očí do očí či Tmavomodrý den. V současné době běží šifrovací hra Tmavomodré dobrodružství a ve čtvrtek 12. 5. se bude v kině Art promítat film Frank se speciálním dabingem pro nevidomé,“ upřesňuje Jana Janulíková, ředitelka TICmB. Od čtvrtka do neděle bude také speciálně modře nasvícena věž Staré radnice.
Hlavní částí festivalu jsou hudební, taneční i divadelní vystoupení souborů. Speciálním hostem je zpěvačka Míša Nosková, která bude v pátek u všech vystoupení v Sále Břetislava Bakaly asistovat a v sobotu 13. 5. vystoupí společně s Swing Bandem Brno na benefičním koncertu. V programu festivalu je zahrnuta i výstava kompenzačních pomůcek, která letos oslaví již 25. ročník, prezentace škol výcviku vodicích psů, prodejní výstava výrobků dílny HapAteliér nebo setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky a workshopy věnované tematice speciálních informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým postižením zraku.

MEETING BRNO 2016
V loňském roce se v Brně uskutečnil projekt nazvaný Rok smíření, během kterého Brňané uctili památku někdejších židovských, romských a také německých sousedů z období druhé světové války. Celoroční program, do něhož se s více než osmdesáti akcemi zapojilo na třicet brněnských a jihomoravských kulturních organizací, oslovil tisícovky diváků a zaujal napříč střední Evropou.
„První ročník festivalu s názvem MEETING BRNO vychází právě z idejí Roku smíření a je připravován s myšlenkou vyjádření lítosti nad válkou zapříčiněnými tragédiemi, ale i vírou v to, že už se nebudou opakovat,“ vysvětluje Kateřina Tučková, spisovatelka a dramaturg festivalu. Hlavním tématem festivalu, který se koná od 20. května do 2. června. 2016 jsou ztracené / nalezené domovy. Je to téma, které bylo palčivým problémem v poválečné střední Evropě, stejně tak, jako se jeví problémem té dnešní. Pro společnou odpovědnost za jeho řešení chtějí pořadatelé akce nabídnout kulturní a diskusní platformu, na které se připomene minulost, pokusí se definovat přítomnost společně také hledat budoucnost.
Nedílnou součástí festivalu budou diskuzní fóra, literatura, divadlo, hudba, film, výtvarné umění i výtvarné workshopy. Jedním z vrcholů Roku smíření pak bude, stejně jako loni, Pouť smíření. V minulém roce se konala v upomínku obětí tzv. Brněnského pochodu smrti z 30. května 1945. „Letos se uskuteční 28. května a opět se půjde v opačném směru, tedy z Pohořelic do Brna,“ zve zájemce Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, které projekt koordinuje. Festival přivede do Brna také významné tuzemské i zahraniční osobnosti, přijede například mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, syrský spisovatel Nihad Sirees nebo německá spisovatelka Emma Braslavsky.

MARATON HUDBY BRNO 2016
Festival, který rozehraje naše město. To je mottem akce, jejíž první ročník se uskuteční od 27. do 29. května v centru Brna. „Hudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country – zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Právě tento nepřetržitý hudební proud vyjadřuje i název festivalu,“ vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra.
Naplnit jeden víkend Brno hudbou se podaří díky spolupráci a propojení zřizovaných, spolkových i nezávislých institucí. Ústředním dnem je pak sobota, kdy se bude program, při zachování sportovního žargonu, živě rozbíhat mnoha směry a jeho trasy povedou exteriéry i interiéry v širším centru města.
Přes den rozezvučí Brno různorodé hudební projekty. Příkladem jsou Nekonečné varhany, Pianoštafeta či Domácí koncerty. Prostor dostane také folklórní scéna. Hudební produkce rozezní i tradičně oblíbené brněnské kavárny, program nejen pro děti bude na nádvoří Staré radnice a v ulicích potěší kolemjdoucí pestrý busking (hudba v ulicích). Další z linií je klubová noc, zahrnující nabídku nejznámějších brněnských podniků. Do Maratonu se zapojí i tradiční kulturní instituce zvučných jmen jako je Filharmonie Brno, Národní nebo Městské divadlo Brno.
Maraton hudby Brno přináší do našeho města úplně nový koncept festivalu – multižánrový projekt, který chce představit to nejlepší z hudebního Brna. Vznikne přehlídka umělců, představení, koncertů, festivalů, spolkových akci atd., doslova brněnská hudební výkladní skříň, která bude obohacena o inspirativní přespolní projekty a řadu happeningů či netradičních performancí. „Významným efektem festivalu je zviditelnění místních umělců a ozvláštnění netradičních a architektonicky zajímavých míst,“ dodává Petra Rusňáková, brněnská radní.
Veškeré tyto aktivity proběhnou v rámci projektu Brno – město hudby a organizačně je zaštítí Turistické informační centrum města Brna, hudební agentura C.E.M.A. a agentura TWENTYFOURSEVEN Promotions.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí