Leoše Janáčka si Brno připomnělo festivalem, multimediální publikací, průvodcovskou stezkou, tramvají i kuličkami

Vydáno: 
26. 11. 2014 14:45

Brno, 25. 11. 2014 - Osobnost hudebního skladatele Leoše Janáčka, od jehož narození letos uplynulo právě 160 let, si Brno připomíná Mezinárodním hudebním Festivalem Janáček Brno 2014 - http://janacek-brno.cz.

Nejznámější díla tohoto skladatele, který se sice nenarodil v Brně, ale prožil zde většinu svého tvůrčího života, si mohou návštěvníci divadel vychutnat právě nyní - 27. listopadu – Příhody lišky Bystroušky (Divadlo na Orlí), 28. listopadu – Její pastorkyňa (Mahenovo divadlo), 30. listopadu Věc Makropulos (Janáčkovo divadlo).

Turistické informační centrum v letošním roce vytvořilo v rámci portálu gotobrno.cz centralizovanou a průběžně aktualizovanou databázi jednotlivých dílčích aktivit, které se ve městě Brně v souvislosti s významným výročím tohoto hudebního skladatele organizují. Tato koordinační aktivita byla realizována v rámci rozpočtu TICmB, včetně dalších, níže popsaných aktivit. Pro tuto koordinační aktivitu nebyly uvolněny žádné finanční zdroje z úrovně zřizovatele.

Kromě toho město Brno, Moravské zemské muzeum a Turistické informační centrum města Brna připravily unikátní multimediální publikaci s ukázkami hudebních děl Leoše Janáčka. Publikace je nastavená jako virtuální procházka místy, na kterých Janáček v Brně skutečně působil. Její součástí jsou hudební úryvky z Janáčkova díla, každé zastavení přímo souvisí s představenou hudební ukázkou. Multimediální aplikace byla vytvořena a spuštěna k datu Janáčkových narozenin.

Internetovou publikaci lze zdarma stáhnout z počítačů a mobilních telefonů na stránce www.gotobrno.cz  (aplikace pro chytré telefony se systémem iOS a Android). Dále je možné publikaci získat na stránkách www.ipublishing.cz  v sekci elektronická knihovna. Pro ty, kteří nejsou majiteli těchto chytrých telefonů, je k dispozici verze prohlížeče této multimediální publikace přímo z počítače.

V ulicích města pak lidé mohou potkat propagační „janáčkovskou“ tramvaj. Nezaměnitelnou grafiku této tramvaje vytvořilo Turistické informační centrum. Je zajímavá díky portrétu skladatele, jeho vlastnoručnímu podpisu a notových zápisů. Nese také logo města Brna, odkaz na turistický portál města www.gotobrno.cz  i na stránky Mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno 2014 a obsahuje také upoutávku na e-publikaci připomínající život a dílo Leoše Janáčka.

Turistické informační centrum města Brna pro návštěvníky jihomoravské metropole letos k výročí narození skladatele připravilo i prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka. Dvouhodinová trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele. Výklad je možné objednat si v anglickém, německém a ruském jazyce a samozřejmě v češtině a v informačním centru v Radnické ulici si lidé mohou vybrat a zakoupit i suvenýry připomínající Leoše Janáčka.  

Za finanční spoluúčasti Jihomoravského kraje byla vytvořena a vytištěna skládačka Janáček a Brno, která je návštěvníkům zdarma k dispozici.

A v neposlední řadě si Brno slavného skladatele připomnělo již 3. července v den jeho narození. Hodinový stroj na náměstí Svobody chrlil kuličky ze speciální janáčkovské edice. Ruce sběratelů tak měly možnost získat výjimečný suvenýr upomínající na Rok Leoše Janáčka 2014.

Ke stažení: 

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí