Letní festival na nádvoří Staré radnice

Vydáno: 
4. 6. 2015 12:00

Divadelní vystoupení, koncerty, autorská čtení i letní kino. Tak bude vypadat letošní léto na nádvoří Staré radnice. Maraton kulturních pořadů a vystoupení odstartuje už v polovině června a potrvá do poloviny září. Od 30. června až do 2. září bude Turistické informační centrum města Brna otevírat nádvoří Staré radnice pro diváky pravidelně každý večer.

Letní večerní koncerty pod širým nebem jsou určeny pro všechny věkové kategorie a nejširší veřejnost. Budou se snažit přiblížit nekomerční kulturu a nabídnout netradiční hudební spojení. Příkladem je společný koncert kytaristy Vladislava Bláhy a cimbalistky Zuzany Lapčíkové. Těšit se můžete i na večer šansonů věnovaný Edith Piaf v podání Radky Fišarové, folkovou legendu Karla Plíhala, rockové seskupení Animé v čele s Jiřím Kučerovským, nebo Druhou trávu s Robertem Křesťanem a speciálním hostem Charliem McCoyem, který byl producentem a harmonikářem Elvise Presleyho.
Součástí této série koncertů budou i celodenní akce jako folklorní F Scéna nebo Evropský svátek hudby, což je nekomerční hudební slavnost, jejímž cílem je podporovat aktivní provozování hudby mladými lidmi, amatéry i profesionály. Pod věží se objeví Slet bubeníků, těch nejlepších z celé České republiky.

Cyklus vystoupení pak doplní také koncerty vážné hudby. „Hudba a léto patří neodmyslitelně k sobě. Tradice venkovních hudebních produkcí sahá hluboko do historie, a to nás přivedlo k myšlence dvou hudebních řad přinášejících hudbu z období od sebe vzdálených více než 200 let,“ říká dramaturg koncertů vážné hudby Patricie Částková.  

První řada zavede posluchače zpět do 17. a 18. století, do doby, kdy se hudba provozovala v létě v zahradách šlechtických a královských dvorů. Sdružení Hudební lahůdky a jeho rezidenční orchestr Plaisirs de Musique, jehož členové se od roku 2012 věnují historicky poučené interpretaci staré hudby, připravilo čtyři koncerty. V nich se posluchači přenesou do letních zahrad Španělska, Francie, Itálie a také exotického Mexika a Jižní Ameriky.

Druhá hudební řada je věnována hudbě současné a především brněnským skladatelům. Návštěvníci uslyší Brno Contemporary Orchestra založený dirigentem Pavlem Šnajdrem, komorní sdružení Parnas Quintet, které již není třeba hudbymilovným brněnským posluchačům představovat. Na koncertě violoncellisty a skladatele Štěpána Filípka zazní v premiéře jeho díla Jarní procitnutí pro sólový hoboj a Tři písně pro mezzosoprán, hoboj a cimbál.

V rámci letního kina pak představíme především to nejlepší z českého filmu od třicátých do sedmdesátých let.  Nabídneme s láskou vybrané filmy, které budou skvěle působit v atmosféře nádvoří Staré radnice a které byste si stejně dobře vychutnali i na seně. Prostě to nejlepší letní kino.
Deset projekcí českých filmů si budou moci užít zahraniční diváci s anglickými titulky. Například průřez tvorbou Věry Chytilové, v rámci kterého promítneme její čtyři nejoceňovanější filmy.
„Zvlášť chceme upozornit na čtyři projekce z formátu 16 mm, který je v prostředí letních, ale i běžných kin, unikátem. Diváci se tak budou moci přímo seznámit i s mizející formou kinařského řemesla. Přitom je čeká skutečně zajímavý výběr titulů, ať už Fričův Jánošík z roku 1936, pásmo filmů z doby Protektorátu či raritní německé propagandistické snímky z období druhé světové války,“ upozorňuje dramaturg kina ART Milan Šimánek s tím, že diváky budou čekat také pásma krátkých filmů vybraných z mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská 16.

Na nádvoří Staré radnice se představí i galerie. Art, Galerie pod širým nebem, Krása a Galerie TIC. „Galerie Art ve svých pásmech představí výběr videí umělců z aktuálního výstavního programu. Tento rok se zaměřuje na mladou a střední generaci umělců, kteří pracují s pohyblivým obrazem, videem, animací nebo filmovou řečí,“ říká za Galerii Art Ivana Hronečková.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí