Letní shakespearovské slavnosti: Premiéru bude mít hra Romeo a Julie, herečka Naďa Konvalinková se vzdala prázdnin

Vydáno: 
12. 5. 2015 15:45

Nejslavnější milostný příběh všech dob, hvězdné obsazení a zážitek pod širým nebem s kouzelnou atmosférou hradu Špilberku – nejen to přináší šestnáctý ročník Letních shakespearovských slavností v Brně.

Letní shakespearovské slavnosti v Brně také letos lákají na celkem sedmnáct představení šesti vybraných her známého anglického dramatika. Premiérou letošního divadelního festivalu bude inscenace Romeo a Julie v režii autorského tandemu SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. V hlavních rolích se představí Tereza Voříšková, Jan Sklenář, Naďa Konvalinková, Saša Rašilov, Lenka Krobotová, Jiří Vyorálek, Dana Batulková a další. Nejznámější milostný příběh měl svou premiéru již v roce 1595, že má co říct i po více než čtyřech stoletích, si diváci mohou ověřit po čtyři herní večery. Chybět ovšem bude klasická balkónová scéna.

V roli chůvy Julie se představí Naďa Konvalinková. A právě tato sympatická herečka dnes v Brně na tiskové konferenci přiznala, že kvůli roli se vzdala hereckých prázdnin a začala vylepšovat kondici. „Začínáme zkoušet a já jsem se dozvěděla, že režisérské duo si představuje Shakespeara v pohybu a chůvu jako kulový blesk. Slíbila jsem, že kulová budu určitě a radši jsem začala chodit do fitka a plavat, abych tu bleskovost získala. Nabídka chůvy ve hře Romeo a Julie se neodmítá, je to moje třetí shakespearovská role v životě a bude to moje první premiéra na hradě Špilberk, vlastně na všech hradech,“ prozradila Naďa Konvalinková.

Její herecký kolega Martin Sláma má zkušeností s rolemi z repertoáru Williama Shakespeare více, těší se ale na spolupráci s autory Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským. „Měl jsem již tu čest s nimi pracovat, těším se na krásnou dovolenou na hradě v Brně, Praze i v Ostravě. Role otce Monteka není příliš obsáhlá, ale po prvních zkouškách se začíná ukazovat, že na jevišti budeme v průběhu celé inscenace všichni. Možná nakonec bude z Monteka hlavní role,“ naznačil děj herec Sláma.

A na co se těšit dál?

Premiéru bude následovat loňská úspěšná inscenace Mnoho povyku pro nic s nezapomenutelnou dvojicí Puškvorce a Šťovíčka v podání Petra Čtvrtníčka a Leoše Nohy. Dále se představí Tatiana Vilhelmová a Roman Zach v moderním pojetí Zkrocení zlé ženy aloňská úspěšná premiéra z Ostravy Jak se vám líbí - komedie plná bláznivých situací, postav, přeměn, milostných zápletek. K letošnímu repertoáru patří také Sen noci svatojánské - hra o lese, žárlivosti i vášni a hlavně o tresti květu zvaného Violka lásky, díky níž vidět neznamená vidět. A na závěr nesmí samozřejmě chybět již tradiční Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela se Simonou Stašovou a Bolkem Polívkou v hlavních rolích.

Na Špilberk pohodlně

I v letošním roce můžete využít dopravu na Špilberk autobusem č. 81. Tato služba je pro návštěvníky připravena ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna. Sledujte prosím aktuální jízdní řád. Příjezd autem přímo k hradu ani k parkovišti pod hradbami není možný. Zákaz neplatí pro vozidla s platným označením ZTP.

Pro návštěvníky slavností je kromě divadelních představení připravena i možnost občerstvení v podobě neodmyslitelné grilované klobásky a točeného piva. Hned u vchodu se nabízí možnost zakoupení knižní podoby díla Wiliama Shakespeara v překladu Martina Hilského nebo velkých i malých programů letošních slavností. Ve stánku jsou k dostání pláštěnky a pro lepší komfort diváků nabízíme letos opět možnost zapůjčení (oproti vratné záloze 50 Kč) izolační podložky k sezení. Zvlášť zimomřiví si mohou zakoupit deku.

Předprodej vstupenek bude zahájen v pondělí 18. května 2015 v 10 hodin v předprodeji na Radnické 2 nebo online na vstupenky.ticbrno.cz.

Hlavním partnerem festivalu je již tradičně tuzemská společnost stojící na špičce českého finančního trhu - skupina PPF. Letní shakespearovské slavnosti v Brně pořádá AGENTURA SCHOK, ke spolupořadatelům patří Ogilvy&Mather Morava a Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace a Muzeum města Brna, příspěvková organizace.

Letní shakespearovské slavnosti

Letní shakespearovské slavnosti jsou již neoddělitelným letním fenoménem v České republice i na Slovensku. Vznik festivalu inicioval prezident Václav Havel. Ten začátkem 90. let otevřel Pražský hrad umělcům, aby zde přilákali veřejnost. První shakespearovské představení tu proběhlo už v roce 1990 a od roku 1998 se tu slavnosti pořádají pravidelně. V letech 1999 a 2000 udělil Václav Havel festivalu svoji osobní záštitu. Za dobu své existence se divadelní festival etabloval na událost, kterou si kulturní veřejnost nenechá ujít. Vděčí tomu nejen výběrem zajímavých inscenací, kvalitní dramaturgií a hereckým obsazením, ale také kouzelným historickým prostorům, kde se tento divadelní festival odehrává. V Brně se Letní shakespearovské slavnosti již tradičně konají na nádvoří hradu Špilberk.

Další informace naleznete na http://www.shakespearebrno.cz/ a na Facebooku: http://1url.cz/lFFJ.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí