Letní tematické prohlídky a vyhlídkové jízdy Brnem

Vydáno: 
13. 7. 2020 18:00

Chystáte se léto strávit v tuzemsku? Využijte příležitost, jděte do hloubky a rozšiřte si horizonty doma - vydejte se na některou z letních tematických prohlídek. TIC BRNO přichystal 25 témat, která představí Brno z různých úhlů. Dalších 6 okruhů si můžete projet v pohodlí vyhlídkového minibusu a zkrátka nepřijdou ani děti a senioři.

Fanoušky historie zaujmou např. okruhy Brno před sto lety či Historické Brno. Milovníci architektury si vychutnají čisté linie funkcionalismu nebo pozoruhodné vily v Žabovřeskách nebo Černých polích. Prohlídka brněnského centra proběhne dokonce v hantecu. Brno ovšem není jenom centrum. Projít si můžete Obřany a Maloměřice, Komín, Královo Pole a lehká turistika čeká na Stránské skále. Děti se dozví o starých pověstech a taky o předlistopadové době na prohlídce Po stopách knihy Jak to ruplo, jež byla oceněna titulem nejkrásnější kniha roku v kategorii učebnice. Každý prázdninový čtvrtek pak poběží seriál Seniorských čtvrtků. Prohlídky jsou uzpůsobeny potřebám starších a mají sníženou kapacitu. Nikdo se tak nemusí bát, že by nestíhal skupinu nebo průvodce.

 

Výběr z letních tematických prohlídek

 

Prohlídka města v brněnském hantecu

4. 7. a 9. 8. ve 14.00

Průvodce: Robert Slávik

Sraz: nádvoří Staré radnice

Prohlídka historického centra Brna vyprávěna v brněnském hantecu s dobovým kostýmem ze začátku 20. století.

 

Brněnská strašidla a temné historky s brněnským ponocným  

10. a 24. 7., 7., 14. a 21. 8 v 19.30                          

Průvodce: Ondřej Slávik

Sraz: nádvoří Staré radnice

Projděte se s námi po nočním Brně s brněnským ponocným. Provede vás ulicemi, ve kterých se odehrály hrůzostrašné příběhy, a umožní vám pohlédnout do temné historie města a objevit i brněnská strašidla.

 

Stránská skála - historický i přírodní unikát Brna

25. 7. a 22. 8. v 15.00

Průvodci: Ondřej a Robert Slávikovi

Sraz: Zastávka tram. č. 10 Stránská skála

Cíl rodinných procházek, sídliště pravěkých kultur, geologické útvary, tajné kryty, štoly a někdo říká, že i paranormální jevy - to je Stránská skála. Vydejme se při procházce na místo, které nabízí návštěvníkům velmi bohatou škálu jak historických, tak i přírodních zajímavostí.

Po stopách knihy Jak to ruplo

29. 8. v 10.00

Průvodce: Michal Konečný

Sraz: U sochy Rudoarmějce na Moravském náměstí

Nejkrásnější kniha roku 2019 „Jak to ruplo. Knížka o mém listopadu 1989 v Brně“ se snaží mladým Brňanům připomenout události roku 1989, vedoucí k takzvané Sametové revoluci. Během naší procházky se podíváme na nejdůležitější místa, o nichž se v knize píše, seznámíme se s podobou a historií Brna v roce 1989, navštívíme zdánlivě obyčejná místa, na nichž se rozhodovalo o budoucnosti města, a kromě toho se dozvíme, jak se taková kniha vlastně dělá.

 

Výběr ze seniorských čtvrtků

 

Vily, a nejen vily v ulici Lipová

30. 7. ve 14.00

Průvodkyně: Bohuše Červená

Sraz: Zastávka MHD Vaňkovo náměstí (linky 35 38 39 68)

Projdeme jen malou částí největšího vilového komplexu v Brně, ale uvidíme celou řadu vil od známých architektů, většinou velmi kvalitní díla brněnského funkcionalismu 20.- 30. let 20. století. Nemůžeme minout Odbornou školu pro ženská povolání Vesna, která byla v době svého vzniku špičkovým zařízením evropské úrovně nejen svojí architekturou, ale i koncepcí výuky.

 

Vily v Černých Polích

6. 8. v 15.00

Průvodkyně: Kristýna Burianová

Sraz před vilou Löw Beer

Prohlídku začneme v zahradě vily rodiny Löw-Beer, kde se seznámíme s příběhem této rodiny a také s osudy vily Tugendhat. Poté po ulici Schodová najdeme díla E. Wiesnera, vydáme přes ulici Černopolní, kde dodnes stojí jedny z nejstarších dochovaných vil ve městě Brně, a prohlídku zakončíme u dětské nemocnice. Sraz: Před vilou Löw-Beer

 

Vyhlídkové jízdy Brnem potěší všechny, kteří se už nechtějí trmácet městem a uvítají pohodlí klimatizovaného minibusu. První vyjede 3. 7. a příležitost máte až do 15. 11. 2020

 

Provézt se můžete nechat kolem toho nejlepšího z brněnského funkcionalismu, po vyhlídkách, slavných vilách, palácích průmyslové aristokracie, hradech a okruhu věnovaném Velkému Brnu.

 

Jezdí se v pátek, sobotu a neděli z náměstí Svobody a projížďka trvá 2 až 3,5 hodiny.

 

Výběr z vyhlídkových jízd Brnem

 

Funkcionalismus

To nejlepší z brněnské moderní architektury – luxusní vily, nájemní domy, banky, výstaviště, kostel či zastávka pouliční dráhy. Slavná jména a jejich neméně slavné stavby - Bohuslav Fuchs, Ernst Wiesner, Oskar Poříska, Bohumil Čermák, Emil Králík a další.

 

Slavné vily

Vyhlídková trasa ve znamení čtyř slavných vil. Všechny byly postavené v první třetině 20. století a přesto jsou tak rozdílné: secesní Löw-Beer (1904), Jurkovičova (1906), modernistická Stiassni (1929) a funkcionalistická Tugendhat (1930). Porovnejte je během dvouhodinové jízdy. Budete uchváceni.

 

Kompletní seznam tematických prohlídek a vyhlídkových jízd najdete na https://ticbrno.cz/tematickeprohlidky resp. https://ticbrno.cz/vyhlidkove-jizdy. Zakoupíte tam i vstupenky, nebo si pro ně přijďte osobně na infocentra na Radnické 8 a Panenské 1.

 

29. 6. 2020 v Brně

www.TICBRNO.cz

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí