Letní turistická sezóna 2014

Vydáno: 
15. 5. 2014 19:00

„Cílem Turistického informačního centra města Brna je nabídnout návštěvníkům, ale i rezidentům metropolitního města Brna možnost vnímat město jako živý útvar, ve kterém nezastupitelnou roli hraje jeho historie, stejně jako jeho současnost a kultura, která vytváří mnohdy neopakovatelnou atmosféru v celoevropském kontextu. Město Brno, jako kulturní destinace, je pak velmi atraktivním místem pro návštěvu jak zahraničních, tak tuzemských turistů. Brno je místem, které si zaslouží být zaneseno v mapách významných turistických cílů a protože cesta k tomuto cíli je dlouhá, otevřeli jsme světu alespoň virtuální okno do naší krásné moravské metropole už s letošní turistickou sezónou.“

PhDr. Petra Kačírková, Ph.D.,
ředitelka TICmB

INFORMAČNÍ A TURISTICKÉ AKTIVITY

Turisticko-informační portál www.gotobrno.cz
Se zahájením letošní turistické sezóny byl spuštěn provoz nového informačního portálu www.gotobrno.cz.
Tento portál nabízí mnoho inspirace nejen pro návštěvníky, ale pro všechny, kteří město Brno aktivně používají – tzn. žijí zde, denně pracují, studují, či sem jen dojíždí nebo tráví svůj volný čas. Portál nabízí maximální souhrn aktivního dění v této stále se rozvíjející destinaci. Od letních měsíců bude součástí portálu rovněž aplikace pro mobilní telefony platforem iOS a Android. Portál bude obsahovat 8 jazykových mutací, které budou nasazovány postupně. První bude angličtina (květen/červen), následovat bude němčina (červen/červenec) a další (francouzština, italština, ruština, španělština, polština a japonština). Portál je svým rozsahem i nabídkou ojedinělým projektem v rámci ČR a mimo oblast, která je přístupná veřejnému užívání, přináší i rozsáhlou analytiku dat, která je nutná pro vyhodnocení zpětné vazby. Tento tzv. data meaning potřeb uživatelů slouží pro další rozvoj a zkvalitňování portálu i nabízených služeb.

Up-grade stránek TICmB 
Od 15. 5. 2014 budou spuštěny vizuálně nové firemní stránky Turistického informačního centra města Brna, p. o. – které reflektují aktivity, které TICmB přímo realizuje, včetně nabídek aktivit a služeb všech jeho provozů, uživatelsky snadno rozlišitelné na dvě hlavní kategorie – informačně-turistické aktivity a aktivity kulturně-vzdělávací. Stránky jsou chápány jakožto individuální firemní prezentace, která obsahuje mimo nabídku činností také povinně zveřejňované informace, dokumenty či fotogalerii.

Brněnské podzemí
Labyrint pod Zelným trhem je i přes probíhající rozsáhlé opravy povrchu Zelného trhu plně přístupný veřejnosti. Novinkou letošního léta jsou noční toulky podzemím s hraběnkou Amálií z Bubna a Litic, která návštěvníkům jistě zamotá hlavu ve spleti chodeb a zákoutí, kam se za běžných denních prohlídek nedostanou. Kostnice pod děkanským kostelem sv. Jakuba nabízí návštěvníkům od prvního květnového týdne unikátní možnost zhlédnout rekonstruovaná víka z jedinečného souboru 24 barokních malovaných rakví, které byly nalezeny při úpravě tohoto osária. Zbytek unikátně restaurovaných exponátů bude v průběhu letních měsíců vystaven v hlavním klenutém prostoru provozu Mincmistrovského sklepa a jedná se konkrétně o jednu kompletní rakev dospělého zemřelého a dále o dvě víka malých dětských rakví. V Mincmistrovském sklepě byla 2. května vyhlášena soutěž pro školní skupiny s názvem „O poklad mincmistra Bruna“, bližší podrobnosti naleznete na www.ticbrno.cz. Po celou letní turistickou sezónu doporučujeme návštěvníkům využít i možnosti prohlídky jedinečné funerální trasy, která všem zájemcům o zážitky spojené s koncem lidského bytí nabídne nezapomenutelný zážitek.

Informační centra
Novinkou letošní letní turistické sezóny je otevření provozu nového informačního centra na brněnské přehradě. Toto informační centrum bude provozováno jakožto sezónní IC se specifickou otevírací dobou uzpůsobenou relaxační zóně brněnské přehrady. Bude nabízet jak obecnou šíři informací o dění ve městě Brně, tak možnosti tipů na výlety. Novinkou bude také „box nápadů“, který bude sloužit veřejnosti pro její nápady či tipy na osvědčené výlety a trasy. Každý čtvrtek pak bude ředitelka TICmB společně s některým ze zástupců médií losovat vítěze, jehož podnět bude nejatraktivnější, a tento vítěz získá vstupenky dle vlastního výběru na RWE letní kino na Riviéře a možnost prohlédnout si Brno z výšky ochozu Staré radnice.
I nadále jsou v plném provozu informační centrum na Radnické ulici č. 8 a rovněž informační centrum na hradě Špilberku.

Předprodej vstupenek v Radnické ulici č. 2 rozšiřuje své služby pro veřejnost o sobotní provoz. Od června bude otevřeno pondělí – sobota od 10.00 do 18.00 hodin.

Prodejna suvenýrů a občerstvení
Od 5. 6. 2014 bude otevřen zcela nový provoz prodejny suvenýrů a quick občerstvení v objektu Radnická č. 6, který přímo sousedí s průchodem, v němž město Brno střeží krokodýl, či chceme-li brněnský drak. Prodejna suvenýrů tak centrálně nahradí sortiment doposud nabízený v informačním centru na Radnické 8 a v provozovně na Kapucínském náměstí. Naše hlavní informační centrum tak bude návštěvníkům nabízet celoročně po 7 dní v týdnu výhradně informační servis včetně prodeje turistických známek, štítků na hole či map a publikací o městě Brně. Samozřejmostí zůstává veřejně dostupný internet či možnost uskladnění zavazadel. Prodejna suvenýrů na Radnické 6 naopak nabídne ucelený sortiment od těch nejlevnějších suvenýrů až po exkluzivní dárkové předměty. A pro rychlé odpočinutí nabídne zadní trakt atriového dvorečku I. nádvoří příjemný stín pro rychlé občerstvení ve formě baget či balených nápojů.

Prázdninové procházky.
Každou středu dopoledne se zejména ti mimobrněnští mohou těšit na procházku historickým centrem, kdy trasa povede kolem nejvýznamnějších brněnských památek. V rámci procházky zazní i známé brněnské pověsti.
V sobotní podvečery se všichni milovníci našeho města dočkají nového okruhu Otisky brněnské historie. Při této procházce si budeme všímat zajímavých pozůstatků a detailů z dob minulých. Účastníci se např. dovědí, proč jsou na Kleinově paláci na arkýřích hutníci, proč je fasáda na bývalém hotelu Evropa tak odlišná nebo kde se dodnes nachází na náměstí Svobody balkon s královskými erby. Procházka je zaměřena zejména na zajímavosti a je tedy vhodná pro celou rodinu.
V rámci Dnů Brna se uskuteční speciální procházky na téma obrany města v roce 1645, kdy bude všem zájemcům mj. vysvětleno, jak se mohlo stát, že hrstka obránců se takové obrovské přesile cizích vojsk dokázala ubránit.
V úterý 26. 8. se uskuteční ještě jedna mimořádná akce, a to procházka zaměřená na hrdinné osobnosti onoho slavného roku 1645. V rámci této procházky se účastníci dostanou i do krypty jezuitského kostela, kde spočívá tělo jednoho z těchto hrdinů – P. Martina Středy a od jehož smrti právě ten den uplyne 365 let.
Novinkou letošního roku je i nová trasa Po stopách Leoše Janáčka, která se dočká k datu jeho narozenin i interaktivní podoby. Projekt vznikl ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a v současnosti je k dispozici jak v tištěné formě na našich informačních centrech, tak v elektronické podobě na www.gotobrno.cz

Feel local in Brno
Během tří a půl hodinové gastro-kulturní procházky účastníci s průvodcem navštíví 7 originálních míst. Jde o útulné kavárny, stylová bistra a unikátní restaurace, ve kterých mají účastníci možnost ochutnat místní speciality, které jsou v daném místě oblíbené. Sami majitelé zmíněných zařízení přicházejí před účastníky tour a představí jim svůj podnik a výrobu svých produktů. Tato místa se zároveň nacházejí mimo střed Brna, jelikož chceme účastníkům ukázat zajímavé části města, které nejsou často navštěvované, ale mají osobitou atmosféru. Během této akce účastníci tour ochutnají rozmanité polévky ze sezónních surovin, masité klobásky, selské koláče, nejlepší škopek brněnského piva, čerstvě praženou kávu, vícero druhů drobných pochutin z bio výrobků a spoustu dalšího. Ochutnávky jsou samozřejmě v ceně.
Gastronomická výprava začíná každý pátek v 15.00 hod na náměstí Míru. V případě zájmu nejméně čtyřčlenné skupiny lze domluvit tuto akci individuálně i na jiný den. Vstupenky v ceně 450 Kč lze zakoupit na pokladně Labyrintu pod Zelným trhem.

Letní vyjížďky
Pro nadcházející letní sezónu přichystalo TIC města Brna jednodenní výlety do blízkých měst. Letošní prázdninové vyjížďky směřují do Mikulova (22. 6.), Třebíče (6. 7.), Znojma (10. 8.) a Olomouce (14. 9.).
Pod vedením profesionální průvodkyně se zájemci vydají vždy v ranních hodinách vlakem či autobusem do vybraných okolních měst, kde poznají nejen tamní historické památky, ale i krásy přírody. Příjezd do Brna je plánován vždy po 18. hodině. Vstupenky lze zakoupit od 10. 6. na pokladně Labyrintu pod Zelným trhem.

Výletní autobus po vilách brněnské moderny
Aktivitou, kterou by si neměli návštěvníci Brna v letních měsících nechat ujít, je jízda výletního autobusu. Ten má pro letošní turistickou sezónu připravenou zcela novou výletní trasu po nejpoutavějších vilách moderny. Součástí okruhu bude tedy nejen světu všeobecně známá funkcionalistická perla vila Tugendhat, ale také nově opravená Jurkovičova vila či vládní vila Stiassni. Novinkou na trase je i forma tzv. step on/step off, díky které si každý návštěvník může zvolit své osobité tempo. Během projížděk jsou k dispozici i audioguidy, tudíž jazykově smíšené skupiny jsou vítány. Výletní autobus je navíc bezbariérový.

Průvodci po brněnských chrámech
Od června do září budou moci návštěvníci v historické části města Brna využít možnosti prohlídky čtyř nejvýraznějších brněnských chrámů. A to katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově, děkanského kostela sv. Jakuba, baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně a také minoritského komplexu s kostelem sv. Janů a Loretou. Prohlídky jsou díky finanční dotaci statutárního města Brna pro návštěvníky již tradičně zdarma. Průvodci vedou výklad nejen pro česky mluvící návštěvníky, ale každá farnost garantuje i cizojazyčně vybavené průvodce. Kostely je možné si za účasti „místního“ průvodce prohlédnout a seznámit se tak nejen s liturgickou, ale i architektonicko-historickou stránkou objektů. V letošním roce proběhne již 6. ročník tohoto oblíbeného projektu.

Průvodcovské, ubytovací služby a možnost pronájmů historických sálů Staré radnice
Průvodcovské a ubytovací služby patří ke stabilním činnostem v oblasti služeb, které TICmB poskytuje. V rámci externí databáze průvodců je možné obsluhovat návštěvníky a zájemce ve 13 jazycích.
Jedinečnou aktivitou je rovněž možnost krátkodobých pronájmů včetně zajištění potřebného servisu v nejstarších sálech komplexu Staré radnice, konkrétně pak ve Freskovém sále, Křišťálovém či Ernově sále s nejstarším dochovaným renesančním stropem. Komplexní nabídku těchto služeb je možné nalézt na www.ticbrno.cz.
Pro mimobrněnské návštěvníky nabízíme i pobytové balíčky, kdy ve spolupráci s vybranými renomovanými hotely nabízíme cenově výhodné ubytování s dalšími hotelovými službami spojené s turistickým vyžitím – návštěvou brněnského podzemí a Staré radnice.

Informační brífing pro hotelové managery a pracovníky recepcí
I v letošním roce bude realizován informační brífing pro letní turistickou sezónu pro pracovníky hotelů a ubytovacích kapacit ve městě Brně. Cílem tohoto projektu je zajistit co nejširší kvalifikovanou informovanost o aktivitách a službách, které jsou ve městě Brně poskytovány návštěvníkům. V loňském roce se tento pilotní projekt těšil nečekanému zájmu, protože ucelená nabídka produktů a služeb nebyla do té doby nikdy v takovémto formátu této cílové skupině nabídnuta. Pro TICmB tato pracovní setkání znamenají nejen možnost informovat úzce profilovanou a specifickou cílovou skupinu, ale rovněž rozšířit pole osobních kontaktů pro další rozvojové aktivity vedoucí ke stále se zvyšujícímu standardu a poskytovanému zákaznickému komfortu.

 

LETNÍ KULTURNÍ NABÍDKA

Mezinárodní divadelní festival Divadelní svět Brno 2014
Projekt, který v letošním roce slaví páté narozeniny, je realizován opět pod produkčním zajištěním TICmB. Tématem letošního ročníku je komedie a festival je dedikován tvorbě Woodyho Alana. Dramaturgii festivalu realizuje ředitel Divadla Radost – pan Vlastimil Peška, exteriér města pak dramaturgicky nastavil Mgr. Jan Nováček. Letošní ročník bude zaměřený výrazně na exteriérové pouliční a ochotnické divadlo, v kamenných scénách nás čekají vybrané a návštěvnicky osvědčené divadelní kusy a hrát se bude i v manéžích cirkusových stanů a netradičních místech, která v metropoli máme. Program festivalu naleznete na www.divadelnisvetbrno.cz.

RWE letní kino na Riviéře (27. 6. - 31. 8. 2014)
Poslední červnový týden startuje dvouměsíční provoz letního open air kina na brněnské Riviéře. Programová skladba je v rukou dramaturgů kina Art a návštěvníci se mohou těšit na mix jak block-busterových novinek zahraniční provenience, tak na kinematografické klasiky a novinky české scény. Součástí letních večerů bude rovněž zakomponování koncertů či zajímavých setkání v linii zážitkového letního kina. To se navíc letos bude odehrávat v jiné části brněnské Riviéry, a to v bezprostřední blízkosti bazénů. Po celé léto budou probíhat rádiové a facebookové kampaně o „volňásky na letňák“.

F - scéna
Cyklus XVII. letních folklorních večerů pod názvem F SCÉNA 2014, které budou pořádány v  rámci Brněnského kulturního léta v měsíci červnu a červenci 2014 na nádvoří hradu Špilberk a nádvoří Staré radnice, proběhne ve dnech 26. 6. a 27. 6.;    3. 7. a 4. 7.;   10. 7. a 11. 7.;  17. 7. a 18. 7.; 24. 7. a 25. 7. 2014. Vystoupí soubory Železiar, Gaudeamus, Pentla, Musica Folklorica a VUS Ondráš, který připomene 60. výročí svého vzniku.

Brněnské kulturní léto (od června do září 2014)
Cyklus koncertů na nádvoří Staré radnice, v rámci kterých vystoupí například Karel Plíhal, Javory, Cimbal Classic, Děda Mládek Illegal Band a další.

15. ročník Letních shakespearovských slavností (21. 7. – 10. 8. 2014)
V letošním roce na přelomu července a srpna opět ovládne velké nádvoří hradu Špilberk již 15. ročník Letních shakespearovských slavností. Tento věhlasný divadelní festival oslavující dílo dramatika Williama Shakespeara se letos odehraje v období 21. 7. – 10. 8. 2014. Všichni příznivci a obdivovatelé Shakespeara se mohou těšit celkem na pět her tohoto geniálního dramatika, konkrétně na Sen noci svatojánské, Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské, Richarda III. a překvapení letošního ročníku – premiéru komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela. Hlavními hvězdami letošní premiéry jsou Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Václav Jílek, Petra Horváthová, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai, Pavel Nový a další. Více na www.shakespearebrno.cz

Mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno s Nocí flamenca (10. - 15. 8. 2014)
Realizaci tohoto jedinečného kytarového festivalu má ve svých rukou po celou dobu jeho konání výrazná hudební osobnost kytarového světa, pan doc. Mgr. Vladislav Bláha, ArtD. Hlavním hostem letošního ročníku je loutnista Edin Karamazov. Závěrem bude již tradičně Noc flamenca na hradě Špilberk, kde vystoupí skupina PACO SERRANO Y GRUPO.

Den Brna (15. – 17. 8.)
I letošní rok čeká návštěvníky centra Brna jedna z nejhezčích spektakulárních exteriérových akcí, které se v průběhu roku v historickém centru města odehrávají. Čestná garda historicky kostýmovaných obránců města bude procházet centrem, v rámci kulturního programu zažijeme exkurzy do pohnuté historie a chybět nebude ani inscenovaná replika bitvy o Brno na úpatí hradu Špilberku. A po velkém úspěchu loňské procházky po stopách švédského obléhání se mohou návštěvníci těšit i na naše průvodce. Kvůli rozsáhlé opravě Zelného trhu se tentokrát historický jarmark přesune na náměstí Svobody.Kontakty pro média:
PhDr. Petra Kačírková, Ph.D., ředitelka TICmB, tel.: 542 427 146, 607 855 500, e-mail: kacirkova@ticbrno.cz
Ing. Alexandra Voňková, kontaktní osoba TICmB, vedoucí oddělení Obchod a marketing, tel.: 542 427 112, 725 518 130, e-mail: vonkova@ticbrno.cz

Kontaktní osoba pro turistické projekty:
Mgr. Danuše Rakovská, vedoucí Městské destinační agentury TICmB, tel.: 542 427 148, 602 128 184, e mail: rakovska@ticbrno.cz

Kontaktní osoba pro kulturní projekty:
MgA. Jiří Mottl, vedoucí Produkčně-programového oddělení TICmB, tel.: 542 427 103, 602 589 486, e-mail: mottl@ticbrno.cz 

Webové stránky:
www.ticbrno.cz | www.gotobrno.cz

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí