Magdalena Kožená a Simon Rattle ve vile Tugendhat

Vydáno: 
4. 8. 2020 14:15

Festival Maraton hudby Brno připravil na čtvrtek 13. srpna hudební událost roku. Poprvé spolu v Brně vystoupí slavná pěvkyně Magdalena Kožená a její manžel, světově proslulý dirigent Sir Simon Rattle. V písňovém recitálu, sestaveném výhradně pro tento večer ze skladeb českých autorů, doprovodí Simon Rattle Magdalenu Koženou na klavír. Koncert se koná v exkluzivním prostředí vily Tugendhat a jeho spolupořadateli jsou Brno – město hudby UNESCO, festival Concentus Moraviae a vila Tugendhat. Koncert začne ve 21 hodin a bude jej možné sledovat ve spolupráci s Aerofilms také na nádvoří Místodržitelského paláce v kině Scalní letňák a v dalších vybraných kinech. Vstupenky do vily Tugendhat budou v prodeji v síti GoOut.

„Atmosféra domácího koncertu v jedinečném prostředí vily Tugendhat, navíc konaného v mém rodném městě, nabíjí celé vystoupení silnými emocemi. Do programu jsem zařadila písně, které mě provázely už při studiu na konzervatoři, a mnohé z nich mají lidový nápěv nebo text. K nim mám nejniternější vztah, neboť nejen zrcadlí obrovské bohatství lidové tvořivosti našeho kraje, na které jsem právem hrdá, ale připomínají mi také šťastné okamžiky mého dětství a mládí,“ říká Magdalena Kožená.

Neobvyklé místo koncertu vyzdvihuje i její manžel, Sir Simon Rattle: Četl jsem samozřejmě Skleněný pokoj hned, jak vyšel. A ve vile Tugendhat jsem byl s naším prvním dítětem před patnácti lety, když se tam Magdalena fotografovala. Většinu odpoledne jsem trávil v nádherné zahradě s kočárkem, místo abych obdivoval interiér budovy, jejíž neobyčejný příběh si dodnes pamatuji. Těším se, až si tam zahrajeme!“ 

Brněnská primátorka, Markéta Vaňková, k tomu dodává: „Architektura a hudba jsou ve spojení s Brnem skloňovány asi nejvíc a jejich dramaturgické propojení v rámci Maratonu hudby je toho logickým vyústěním. Stěží dopředu postihnout, co se stane, když exkluzivní prostor vily rozezní tóny v podání neméně exkluzivních interpretů... Takové prožitky si člověk obvykle ukládá v duši a ani je nezkouší pojmenovat. Stejně, jako nehladíte motýlí křídla.“

Program koncertu vybírali oba umělci společně výhradně pro brněnské vystoupení a nebude se v této podobě nikde opakovat. Večer s písněmi Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Ervína Schulhoffa a Petra Ebena završí výběr z písňové tvorby Leoše Janáčka. Koncert, který aspiruje na hudební událost roku v České republice, tak bude zároveň intimním večerem, v němž zazní díla, která jsou srdcím obou interpretů nejbližší.

Maraton hudby Brno je prvním festivalem, kterému se podařilo do našeho města přivést současně Magdalenu Koženou i Sira Simona Rattlea. Jejich vystoupení připomene rovněž, že Brno je kreativním městem hudby UNESCO a nápaditou dramaturgií se přihlásí také k festivalu Concentus Moraviae. Na přenosu koncertu budou spolupracovat Univerzitní kino Scala, společnost Aerofilms a také americká společnost PARMA Recordings. Prostřednictvím těchto partnerů a na facebookových profilech Maratonu hudby Brno, Magdaleny Kožené, vily Tugendhat ad. budou moci koncert sledovat tisíce posluchačů v České republice i v zahraničí. Večerem bude provázet David Mareček, generální ředitel České filharmonie: „Bude to pro mne dárek, který si moje rodné Brno už dávno zasloužilo. Jako bychom se ocitli na soukromé degustaci těch nejlepších vín na světě. Jen místo vína budeme,ochutnávat´ hudbu, předkládanou dvěma mistry svého oboru v neopakovatelném prostředí vily Tugendhat.

 

Program koncertu:

Bohuslav Martinů

Písničky na dvě stránky H. 302

Děvče z Moravy Súsedova stajňa – Naděje – Hlásný – Tajná láska – Boží muka – Zvolenovcí chlapci 

Petr Eben

Malé smutky

Pláč ze spánku – Láska – Chlebové drobky – Dým z cigarety – Smutný den

Antonín Dvořák

Večerní písně op. 3 a op. 9 (výběr)

Umlklo stromu šumění op. 9/3

Mně zdálo se, žes umřela op. 3/2

Já jsem ten rytíř z pohádky op. 3/3

Když Bůh byl nejvíc rozkochán  op.3/4

Ervín Schulhoff

Národní písně a tance z Těšínska WV 120
Když jsem byla mamince na klině – Sidej na vuz – Pasala volky

Bohuslav Martinů

Písničky na jednu stránku H. 294

Rosička – Otevření slovečkem – Cesta k milé – Chodníček – U maměnky – Sen Panny Marie – Rozmarýn

Antonín Dvořák

Čtyři písně op. 2

Vy vroucí písně spějte – Ó byl to krásný zlatý sen – Mé srdce často v bolesti – Na horách ticho

Leoš Janáček

Moravská lidová poezie v písních (výběr)

Hajný – Tužba – Kvítí milodějné – Muzikanti – Loučení – Tíha – Stálost

 

Kontakt pro média:

Adéla Nováková

725 047 701 novakova@ticbrno.cz

 

Maraton hudby Brno

13. – 16. 8. 2020

www.maratonhudby.cz 

Big beat, groove, taneční a romská hudba, opera, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Hudba v každém koutě města, v pouličních pokojích i ve vile Tugendhat!

 

Město hudby UNESCO

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá hudební nabídka v Brně a tuto skutečnost festival rozvíjí.

 

Za finanční podpory statutárního města Brna

Hlavní partner TIC BRNO

V rámci projektu Brno město hudby

V rámci členství města Brna v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby

Organizátor C.E.M.A. Central European Music Agency                                                                                  

 

Brno 4. 8. 2020

 

PROSÍME UVÁDĚT JMÉ4NA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí