Maraton hudby Brno přiveze Jona Hopkinse i Cirk La Putyka. Nabídne tradiční bezuliční busking, ale i novinky. Třeba operu v bazénu.

Vydáno: 
10. 6. 2019 12:15

Jedno město hudby UNESCO, čtyři srpnové dny, mnoho různorodých míst, desítky koncertů, performancí, happeningů, stovky účinkujících a tisíce hudbymilovných spokojených lidí. To bude Maraton hudby Brno 2019, který promění město v jedno velké hudební pódium a díky kterému potkáte hudbu v centru Brna na každém kroku. Z Británie na festival dorazí DJ Jon Hopkins nebo tanečně cirkusová skupina Motionhouse, z tuzemské scény si nenechte ujít například site specific operu v lázních nebo hudebně ekvilibristické představení Cirku La Putyka v brněnské premiéře.

Tak jste Brno ještě neslyšeli!

Maraton hudby Brno koncentruje svůj program do centra města, takže hudbu budou lidé potkávat opravdu na každém kroku. Na Dominikánském náměstí postaví velké pódium, na kterém bude znít mix žánrů od alternativy přes filmovou hudbu po rock a pop a na své si přijdou děti i dospělí. Komornějším protipólem této stage bude festivalové centrum na nádvoří Staré radnice, kde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. A to vše opět za doprovodu hudby. V ulicích Brna vybuduje festival dle návrhů výtvarnice Kateřiny Šedé speciální „pokojíky“ pro pouliční muzikanty, tzv. buskery, kteří budou  spolu s flašinetáři, varhaníky u Jezuitů a pianisty v Alfa pasáži tradičními a oblíbenými účastníky festivalu. Tradiční hned dvakrát je taky folklor, který festival propojuje s celou jižní Moravou. Novinkou naopak bude folková či alternativní stage.

Zvukový nový cirkus a opera v bazénu

Tuzemské umělce zastoupí na festivalu mimo jiných například Cirk La Putyka nebo Hausopera. V inscenaci nejznámějších představitelů nového cirkusu u nás bude mít hlavní slovo magická síla živé hudby. Název představení Isole vychází z italského termínu pro ostrov a zároveň odkazuje na báseň No Man Is an Island od Johna Donnea. Na festivalu se uskuteční v brněnské premiéře a pod záštitou Letní Letné.

Doslova osvěžujícím vystoupením v srpnu jistě bude site specific opera připravena na míru bazénu v Lázních na Rašínově. Hausopera je spolkem nadšenců – profesionálů, který zve v rámci festivalu na jednoaktovou operu Poslední pólo. Hudba Marka Ivanoviće se prolne s ladnými pohyby akvabel, nostalgické libreto Josefa Škarky v podání operních zpěváků vystupujících v plavkách zase potvrdí, že na první lásku se nezapomíná.

Elektronický DJ a směs tance a cirkusu

Směsici meditace a plnokrevného techna přiveze na festival z Británie elektronický producent a DJ Jon Hopkins, známý širší veřejnosti například spoluprací s kapelou Coldplay, směs tance a cirkusu britští Motionhouse a NoFit State.

Synonymem Hopkinsovy vlastní tvorby je opojně organický zvuk a vytříbený smysl pro skládání mnohovrstevnatých kompozic. Jeho produkce je přehlídkou promyšleného vizionářství plného nakažlivé smyslovosti a fanoušky si nachází napříč žánry, což ukázal také jeho poslední koncert v zaplněném Foru Karlín.

Co se stane, když se spojí tanec a cirkus, ukáže představení BLOCK, které posouvá hranice obou forem umění. Umělci ze souborů Motionhouse a NoFit State postupně skládají dvacet rozměrných bloků do nekonečné palety tvarů a sestav, na kterých pak rozehrávají svou show o životě ve městě včetně všech jeho rozporů a výzev. Maraton představení přináší ve spolupráci s festivalem Na prknech, dlažbě i trávě a vstup je zdarma.

Město hudby UNESCO

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá hudební nabídka v Brně a tuto skutečnost festival důsledně rozvíjí. Další důležitou linkou se stalo propojení s jižní Moravou, která je stejně jako Brno výjimečně hudební a také proto na festivalu nechybí folklor. Již IV. ročník Maratonu hudby Brno koncentruje všechny multižánrové hudební produkce do samotného středu města.

Brno 10. 6. 2019

 

www.maratonhudby.cz

Maraton hudby Brno
8 – 11/8/2019
Užij si město plné hudby!

 

Cirk La Putyka / Isole / Sono Centrum
Hausopera / Poslední pólo / Lázně Rašínova
Jon Hopkins / DJ set / Fléda
Motionhouse, NoFit State / BLOCK / náměstí Svobody

 

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí