Maraton hudby Brno rozezní město desítkami koncertů. Vstupte zdarma.

Vydáno: 
10. 7. 2019 12:30

Maraton hudby Brno 2019 promění na čtyři srpnové dny centrum města v místo plné hudby. Hudbu zde budete potkávat doslova na každém kroku a všechny koncerty, až na některé výjimky, kterými jsou například DJ Jon Hopkins, Cirk La Putyka a  Hausopera v lázních, budou letos přístupné zdarma. Pořadatelé postaví ve městě několik pódií, ze kterých bude znít hudba mnoha žánrů, a na své si přijdou děti i dospělí. Těšit se můžete na hvězdy brněnské hudební scény, jako jsou Progres 2, Ukulele Orchestra jako Brno nebo Monika Bagárová, tuzemskou scénu zastoupí například Jan P. Muchow, minus123minut nebo Žamboši. Ze zahraničí dorazí první dáma slovenského popu Jana Kirschner, buskeři a flašinetáři.

Hudba v ulicích města – vstupte zdarma

Potloukat se od místa k místu a namixovat si svůj vlastní vícedenní koncert – máte to tak rádi? Tak přesně to vám nabídne letošní Maraton hudby Brno. V centru města můžete vybírat z koncertů hned na několika  místech.

Na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí bude postaveno velké pódium, které nabídne mix žánrů: alternativu, art rock, elektroniku, filmovou hudbu, hudbu pro děti, jazz, pop a rock. Vystoupí například Jana Kirschner, Jan P. Muchow & The Antagonists nebo brněnská legenda Progres 2. Děti zase nadchne Bombarďák s koncertem plným divokých písní.

Během festivalu nebude brněnským meeting pointem Česká, ale nádvoří Staré radnice s Guest centrem. To nabídne oázu klidu v rušném centru města a po dobu konání Maratonu zde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. To vše za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů. Zazpívá například německá jazz popová písničkářka Tinatin.

Bezuliční busking Kateřiny Šedé a flašinetáři

Tradičními a oblíbenými účastníky Maratonu hudby Brno jsou pouliční umělci, takzvaní buskeři. Ti však hrají na netradičních místech, proto Bezuliční busking. Letošní ročník nabízí jako hlavní atrakci bytové koncerty přímo na ulici. Výtvarnice Kateřina Šedá navrhla čtyři pokoje (obývák, ložnici, koupelnu a kuchyň), díky kterým budou lidé na ulici jako doma. Českým a zahraničním buskerům bude patřit také samotné zahájení festivalu ve čtvrtek 8. srpna na Jakubském náměstí. Vystoupí jeden z nejlepších beatboxerů Evropy En.dru nebo Ritmo Factory se svou moderní bubenickou show.

Součástí Bezuličního buskingu bude také 10. Mezinárodní setkání flašinetářů, které bude slavnostně zahájeno v sobotu 10. srpna na náměstí Svobody.

Folk i folklor

Folklorní soubory jsou tradičními účastníky Maratonu hudby Brno a symbolicky propojují festival a město s celou jižní Moravou. Tentokrát bude frajárkám a šohajům patřit Biskupský dvůr. Těšit se můžete na Metošé, Mužský pěvecký sbor z Hrubé Vrbky, Pacora trio se zpěvačkou Denisou Kopačkovou, Magdu Uhlířovou nebo na besedu u cimbálu na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku s CM Lubomíra Graffeho.

Folková scéna na Orlí stage je naopak festivalovou novinkou. Zastoupen bude klasický folk i folk nové generace. Vystoupí i Žamboši. Držitelé několika Andělů zde pokřtí novou desku.

Novinky a stálice

Kromě folku čekají posluchače i další festivalové novinky. Je to téměř nonstop program klubové scény v Kabinetu Múz, kde se představí například Khoiba a její„atmosferický pop plný melancholie a pozitivních emocí“, nebo již zmíněné festivalové Guest centrum s geniem loci nádvoří Staré radnice.

Protože Maraton hudby Brno přináší to nejlepší z brněnské hudební scény, oslovil letos Django fest a ten na festivalu vůbec poprvé představí romskou muziku. Uslyšíte Moniku Bagárovou,  Mezcla Orquesta, Aroma Sound či kytaristu Zsolta Varadyho s jeho kapelou.

Naopak již tradiční součástí programu jsou Nekonečné varhany u Jezuitů a Pianoštafeta v Alfa pasáži. Před pěti lety slavnostně vysvěcené varhany se v rámci Maratonu hudby Brno rozezní v nekonečném proudu skladeb již počtvrté. Záštitu poskytla brněnská varhanice paní profesorka Alena Veselá, která 7. července oslavila úctyhodné 96 narozeniny.

Také Pianoštafeta ve funkcionalistické pasáži Alfa má svého patrona. Není jím nikdo menší než ředitel České filharmonie a zároveň výborný pianista David Mareček. Do hudební štafety jsou zváni hráči všech věkových kategorií i uměleckých schopností, přihlásit se mohou na   e-mail pianostafeta@gmail.com do 5. srpna.

Užijte si město plné hudby!

Je jen na vás, zda strávíte celý den na jednom místě, nebo jich obejdete víc. Pořadatelé však doporučují mix. Mix hudebních zážitků a rozmanitá nabídka – v tom totiž tkví jedinečnost festivalu  Maraton hudby Brno. A nabídka koncertů, performancí a happeningů je opravdu bohatá!

Maraton hudby Brno
8 – 11/8/2019

www.maratonhudby.cz

Nenechte si ujít!
Cirk La Putyka / Isole

Sono Centrum

9. 8.

Hausopera / Poslední pólo
Lázně Rašínova

9. a 10. 8.

Jon Hopkins / DJ set
Fléda

9. 8.

Motionhouse, NoFit State / BLOCK
náměstí Svobody

10. a 11. 8.


Dominik stage
alternativa, art rock, elektronika, filmová hudba, hudba pro děti, jazz, pop, rock

9. a 10. 8.

Guest centrum
nádvoří Staré radnice s živou hudbou

8. – 11. 8.

Bezuliční busking
„pokoje“ výtvarnice Kateřiny Šedé

10. Mezinárodní setkání flašinetářů

8. – 11. 8.

Kabinet stage
alternativa, elektronika, jazz, rock

9. a 10. 8.

Orlí stage
folk

9. 8.

Folklor stage
folklor

10. 8.

Nekonečné varhany u Jezuitů
klasika

11. 8.

Pianoštafeta v Alfa pasáži
klasika, pop

11. 8.

Django stage
romská muzika

9. 8.

 

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Aktuální informace na festivalovém webu a Facebooku.

VSTUP NA VĚTŠINU PRODUKCÍ ZDARMA

Vstupné pouze na DJ set Jona Hopkinse, Hausoperu v lázních a Cirk La Putyka.

Festival se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

Za finanční podpory statutárního města Brna.

Festival organizuje C.E.M.A. Central European Music Agency a 24/7 promotions.

Hlavním partnerem je TIC BRNO.

Brno 8. 7. 2019

 

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí