Mezipatra slaví 20 let

Vydáno: 
11. 11. 2019 10:15

Queer filmový festival Mezipatra 15. listopadu opět přiveze do Brna současnou světovou kinematografii. Za dvacet let se původně brněnský festival rozšířil do Prahy, Olomouce a formou ozvěn do ostatních regionů. Žhavou letošní novinkou je představení vlastní distribuční značky Queer Kino, která dodává filmy do běžné distribuční sítě.

Festival hrál vždy především společenskou roli, a tak je 20. výročí ideální příležitostí porozhlédnout se po nových výzvách spojených například s bojem o uzákonění stejnopohlavních svazků. Tomu napovídá i letošní podtitul V proudu změn:

Skrze letošní téma vyzdvihujeme vzájemnou queer solidaritu a zdůrazňujeme nutnost být aktivním hybatelem dění, který se v boji za rovnoprávnost a celospolečenské uznání nenechá odradit překážkami nebo odporem okolí,“ říká programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová. Koho by zajímalo, jak taková svatba může vypadat, neměl by si nechat ujít zahajovací Wedding party. DJ/VJ duo TYJSITY slibuje nejdekadentnější svatební večírek roku.

Soutěžní sekce představí deset filmů včetně švédsko-gruzínského dramatu nominovaného na Oscara Dokud se tančí (And Then We Danced) nebo netradiční brazilské road movie oceněné Teddy Award Historka o zelené planetě (Breve historia del planeta verde). Dokumentární sekce uvede pět filmů z Evropy, Středního východu a USA. Jedním z nich bude například Jonathan Agassi mi zachránil život (Jonathan Agassi saved my life) o známém pornoherci. V sekci krátkých filmů divačky a diváci uvidí 39 snímků. Retrospektivní sekce dostala na starost s ohledem na výročí pětice osobností české queer komunity. Pod názvem „Znovu spolu“ zhlédnou návštěvnice a návštěvníci festivalu výběr srdečních filmů travesti umělkyně Chi Chi Tornádo, držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého Michala Pěchoučka, spoluzakladatele spolku Trans*parent Viktora Heumanna, architekta Martina Hrdiny nebo advokátky a aktivistky Adély Horákové.  

Off program přinese přednášky a diskuze 30 let „teplého“ porevolučního Brna aneb Proměna „queer podniků“, Neviditelní LGBTQ+ senioři a seniorky a Manželství pro všechny. Zábavu slibuje speed dating nebo pubquiz. Vše uzavře Closing party 22. listopadu s DJs, živou elektronickou hudbou, a dokonce i dortem.

Podrobnosti o programu a rezervace lístků najdete na www.Mezipatra.cz

Mezipatra Brno, 15. – 22. 11. 2019, Kino Scala, Art, No Art, Café Atlas, Artbar Druhý Pád

 

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí