Největší oslava století. Festival RE:PUBLIKA zahájí Tomáš G. Masaryk a Tomáš Klus

Vydáno: 
15. 5. 2018 11:30

Tomáš Garrigue Masaryk. Tomáš Klus. Kromě křestního jména mají společné ještě něco. Oba se potkají 26. května na výstavišti v Brně. Tento den totiž začíná třítýdenní oslava sta let od vzniku Československa – Festival RE:PUBLIKA. Ten přinese to nejlepší za uplynulé století, ale hlavně spoustu známých jmen, zábavy, hudby a skvělé gastronomie! Program pro děti i dospělé, pro lačné po informacích i odpočinku, pro milovníky umění i pro sportovní fanoušky.

Hudební a kulinářské pecky od soboty až do poloviny června

V sobotu 26. května se v pravé poledne otevřou brány brněnského výstaviště a začne tak téměř do půlnoci trvající Opening party Festivalu RE:PUBLIKA. Hlavní festivalová stage představí vedle Tomáše Kluse také Janu Kirschner, Rozhlasový Big Band Gustava Broma či DJ Schaffa. „Festivalová stage bude hudebním středobodem Brna celé tři týdny. Odehrají se na ní desítky koncertů kapel zvučných jmen české i slovenské hudební scény a všechny budou zdarma,“ zve na RE:PUBLIKU její kreativní ředitel Pavel Anděl. Živé koncerty doplní v sobotu také například swingová tančírna a večer pak světelná show ve spolupráci se SIGNAL festivalem.

RE:PUBLIKA není zdaleka jen hudebním festivalem, na své si na něm přijdou také milovníci divadla, filmu a gurmáni. Gastro zóna přinese prvorepublikové speciality podle tradičních receptů. Už první den tak bude možné ochutnat Uggého taliány, tradiční bramborové placky podle receptů našich babiček, vesnickou specialitu uzeného kapra či pečené zelňáky s nakládanými cibulkami.

 

Festival RE:PUBLIKA – historie bez nostalgie a světoznámé osobnosti

Sobotní zahájení Festivalu RE:PUBLIKA bude ale také odkazovat na devět desítek let starou událost. Přesně před devadesáti lety tehdejší prezident Tomáš G. Masaryk slavnostně otvíral brněnské výstaviště a zahajoval oslavy deseti let Československa. Tuto událost připomene tři sta praporů hasičských sborů či kolona historických vozidel, která do areálu přiveze dvojníka prezidenta Tomáše G. Masaryka.

K historii se budou vracet také programy v jednotlivých pavilonech, které se slavnostně otevřou rovněž 26. května. Nebude to ale nostalgické ohlížení, naopak. Představí se v nich to nejlepší, čeho jsme za posledních sto let dosáhli na poli designu, architektury, sportu, tance, literatury a v mnoha dalších oborech. „Festival RE:PUBLIKA je unikátní v tom, že umožní setkání na jednom místě takových osobností, jako je Maxim Velčovský, Arnošt Goldflam nebo hráči Komety. A to vše v prostoru legendárního výstaviště, které se na dobu tří týdnů promění ve společenský prostor tak, jak tomu bylo před devadesáti lety,“ uzavírá Anděl.

 

Všichni slaví v říjnu, Brno v květnu

Celá republika slaví 100. výročí svého vzniku na podzim, Brno na jaře. Proč? Není to tentokrát díky pověstné svéráznosti Brňáků, ale proto, že 10. výročí se slavilo právě v Brně a právě v květnu. Přesně 90 let po zahájení Výstavy soudobé kultury v Československu (26/5/1928) bude na brněnském výstavišti zahájen Festival RE:PUBLIKA (26/5/2018).

Jak tyto dvě akce spojit, propojit, jak navázat? Z roku 1928 se festival pokusí převzít tu jedinečnou atmosféru, nadšení a optimismus, který Výstavu soudobé kultury provázel. Pořadatelé věří, že lidé, kteří na Festival RE:PUBLIKA přijdou, se budou bavit a vracet. Ať už současnost prožívají jakkoli, od 26. května do 17. června mají příležitost se setkat a být zase spolu. 

„Nechť jest naše výstava důstojnou přehlídkou výsledků kulturní práce u nás, která, jak jsme přesvědčeni, může býti mladému našemu státu ke cti. Všem, kdož ji vykonali, k chloubě, těm pak, kdož ji navštíví, k poučení a povzbuzení, a všem vespolek radostnou příležitostí k oslavě prvního desetiletí našeho státu.“ Jindřich Chylík, 1928.

 

Více na www.republika2018.cz

#Brnoslavirepubliku

#PribehyFotek

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí