Pouť smíření: Podesáté ve stopách vyhnaných

Vydáno: 
30. 5. 2016 15:45

Pěšky na třicetikilometrovou Pouťsmíření z Pohořelic do Brna vyšlo v sobotu 28. května asi 250 lidí. Akce byla vrcholem festivalu Meeting Brno a připomínala oběti poválečného odsunu německy mluvícího obyvatelstva z Brna. Pochodu se zúčastnil mimo jiné brněnský primátor Petr Vokřál a jeho náměstci Matěj Hollan a Martin Ander.

Pouťsmíření, kterou pořádalo Turistické informační centrum města Brna, se uskutečnila už podesáté, letos jako součást prvního ročníku festivalu Meeting Brno, jehož tématem jsou ztracené a nalezené domovy.

Pouť zahájilo shrnutí událostí z května roku 1945 a modlitba u kříže na místě hromadného hrobu obětí pohořelického sběrného tábora. Poté se poutníci vydali směrem po trase tehdejšího pochodu před Ledce, Rajhrad a Modřice na Mendlovo náměstí v Brně.

Skupina studentů se na první pietní pochod ve stopách vyhnaných vydala už v roce 2006. "Od začátku bylo cílem projektu lidsky uchopitelnou formou připomenout utrpení obětí takzvaného pochodu smrti z Brna," řekl organizátor Poutismíření Jaroslav Ostrčilík, který byl u všech ročníků akce. Od roku 2015 se průvod jde v opačném směru z Pohořelic do Brna jako gesto smíření a návratu do města.

Divoký odsun, který se v Brně odehrál 30. a 31. května 1945. Prakticky během jedné noci muselo z Brna odejít nejméně 19 500 Němců. Při pochodu směrem do Rakouska zahynulo nejméně 1700 lidí.

 

 

 

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí