Pouť smíření: Přes 300 poutníků se vrátilo do Brna

Vydáno: 
30. 5. 2015 22:00

Odsun německy mluvících obyvatel změnil tvář Brna k nepoznání, o konci staletého soužití obou národností ve městě se dlouho nemluvilo. To se v posledních dnech změnilo. Devátý pietní pochod ve stopách vyhnaných německy mluvících obyvatel Brna Pouť smíření se v sobotu 30. května uskutečnila symbolicky v opačném směru – jakožto návrat do města a gesto smíření.

Kdo konec druhé světové války nezažil na vlastní kůži, těžko si dokáže představit atmosféru květnových dní pětačtyřicátého roku. Ve středu 30. května 1945 bylo na Mendelově náměstí rušno, ovšem jinak, než dnes za dopravní špičky. Národní výbor pro Velké Brno nařídil „vyvedení“ žen a dětí, chlapců mladších čtrnácti let a mužů starších šedesáti z města. S sebou si směli vzít jen to, co kromě šperků a jiných cenností unesli. Během noci se pak vydali po státní silnici směrem k rakouským hranicím. O odsunu i jeho brněnské kapitole se dlouho nemluvilo. Paměť lidí a míst však nejde úplně vymazat stejně, jako nelze potlačit potřebu lidí hledat pravdu a vypořádat se se stíny historie. V roce 2006 se proto skupina studentů Filozofické fakulty vydala na první Pietní pochod ve stopách vyhnaných, který se od té doby koná každoročně na výročí historického pochodu.

V roce 2015, kdy si konec války připomínáme po sedmdesáté, se tento projekt stal inspirací pro výzvu Rok smíření, kterou se město Brno vypořádává se všemi tragédiemi svojí novodobé historie, tedy také s holocaustem a nacistickým terorem. Letos se 32 kilometrů dlouhá trasa pochodu obrátila v symbolice gesta usmíření. Vedla z Pohořelic do Brna, na pouť se vydalo přes tři sta lidí. Kromě českých médií – Český rozhlas, Česká televize, Deník, MFDnes, HN - ji sledovalo i sedm zahraničních televizních a rozhlasových štábů a dalších novinářů. Svoje reportáže připravovaly týmy televizí z Německa – ZDF a BR (Bayerisches Fernsehen, Rakouska – ORF, ale i novináři Kurieru nebo deníku Der Standard.

V Pohořelicích, kam účastníky pochodu dopravily autobusy, zahájila pouť, které se účastnilo i mnoho německy mluvcích poutníků, ekumenická modlitba. Pak se již dvojstup poutníků vydal směr Ledce, Rajhrad, Modřice a Brno. Kilometry k Brnu šla známá spisovatelka a autorka románu Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková nebo spoluautor projektu Rok smíření Jaroslav Ostrčilík. Od gymnázia ve Vídeňské ulici pak v čele poutníků šel primátor Brna Petr Vokřál, ale i rakouský a německý velvyslanec v ČR, zástupci partnerských měst Brna z Německa, rakousky honorární konzul a mluvčí Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt. 

Pouť byla zakončena v 18 hodin v zahradě Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí, kde poutníky pozdravil také biskup brněnský Vojtěch Cikrle a primátor Vokřál přečetl text Deklarace smíření, kterou schválili brněnští zastupitelé. 

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

Ing. Hana Novosadová
PR manager

tel.: +420 775 911 269
E-mail: novosadova@ticbrno.cz

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí