První týden Brněnských Vánoc

Vydáno: 
27. 11. 2018 12:15

Nejtradičnější na našich Vánocích nejsou ani tak dárky, koledy, nebo stromeček – jsou to povánoční kila navíc. Přibrat každý rok (a následně namáhavě shazovat) faldy z toho samého cukroví, čokoládových kolekcí a bramborového salátu už by bylo příliš stereotypní až nudné a na nudu jsme v Brně citliví. Přijďte se radši namlsat na Dominikánské náměstí a vytvořit si zimní izolační vrstvu stylově a přitom originálně.


Gastro Vánoce na Dominikánském náměstí

Nabídku na Dominikánském náměstí tvoří oblíbené podniky z Brna i okolí – za zmínku jistě stojí JustWine, Pivnice U Čápa, Mandarin, Funky Donuts, Turbomošt a Statek Samsara. Je jich tu celkem 12, takže budete muset přijít víckrát, abyste to všechno ochutnali. Mapu stánků najdete zde: www.gotobrno.cz/mapa-vanocnich-stanku/#tab-2. Začít můžete tradiční zelňačkou nebo kulajdou a pokračovat oblíbenými i nezvyklými rybími specialitami. Najdete tam fish & chips z kapra, halibuta a tresky a za zkoušku jistě stojí i kapří hranolky. Pokud zrovna ryby nejsou pro vás to pravé, zkuste domácí těstoviny, něco z grilu nebo flammkuchen. Špecle se slaninou a hot dog jistě taky zaujmou, ovšem pštrosí klobása nebo kimchi stánek s thajským curry a asijským bůčkem už jsou ryzí exotika. Sladkou tečkou může být štrúdl, donuty a bagely.

Mezi nápoji dominují punče, které jsou letošním tekutým tématem Brněnských Vánoc. Dejte si Čapunč ze tří druhů alkoholu, punč z Návsi s ovocem, perníkový, santův, mandlový, bylinný, anebo nealkoholický malinový a dětský. Nepřijdete ani o svařákové a grogové variace, medovinu a obligátní Turbomošt. Odvážnější jistě vyzkouší a odvážou se u horkého tekutého štrúdlu, Jägranka či Jägerbullu, hot Aperolu, Mandarin bowle nebo lyžařského bombardina.

Nepřekonatelná deviza Dominikánského náměstí je konzumační zóna s točícími se lavičkami na terase kostela sv. Michala, kde si můžete vše vsedě a v klidu vychutnat. Navíc si to tam oblíbí jistě i vaše děti, které si můžete vyfotit na vyřezávaných zvířatech a s trochou štěstí si i pohladí živé ovečky a kozy z brněnské zoo. Každou středu, čtvrtek a pátek si tu v dětských dílničkách mohou vyrobit vlastní dárky a v neposlední řadě tu pošlou svá přání Ježíškovi. Má tu totiž svou vlastní poštu, a tak děti nemusí riskovat ztrátu nebo zpoždění psaní s tou Českou. Každou středu zde atmosféru oživí buskerská vystoupení pouličních muzikantů, ale pro ten hlavní hudební program si rozhodně zajděte na náměstí Svobody.

 

Živá hudba na Svoboďáku

Náměstí Svobody funguje jako centrální místo setkávání. Od 4. prosince zde na December Design Days pořídíte originální a autorské dárky jako šperky, módu, kosmetiku i umělecká díla. Nejčastěji za nimi stojí lokální designéři a tvůrci, takže svou koupí nejen potěšíte své blízké, ale podpoříte i naši ekonomiku. Již teď si tam můžete vyzkoušet virtuální realitu s na míru navrženou hrou z prostředí brněnského Svoboďáku. Budete v ní chránit vánoční strom před zlobivými sněhuláky. Svůj stánek zde má i Dopravní podnik města Brna, který avizuje blížící se neuvěřitelné jubileum 150 let veřejné dopravy ve městě. Zastavte se tam, když půjdete kolem, podívat se na tematické suvenýry a trochu se ohřát.

Celému náměstí přirozeně dominuje vánoční scéna s LED obrazovkou a téměř nekonečným živým programem. Tento týden zahraje Jiří Schmitzer (27.), Už jsme doma (29.) a slovenští headlineři Puding paní Elvisovej (30. listopadu). V neděli se na obrazovku bude živě přenášet První adventní koncert České televize.

Až se budete kochat ozdobeným stromem z Bílovického lesa, vzpomeňte si na příběh odložené Lidušky, kterou v něm v roce 1919 našli tři brněnští pánové a který stál na samotném počátku této vánoční tradice. Právě pod prvním „Stromem svobody“, jak jej Rudolf Těsnohlídek nazval, se uspořádala finanční sbírka, z níž byl později vystavěn Dětský domov Dagmar. Nezapomínejme ani v dnešní době na potřebné lidi kolem nás a projevme svou účast. Každý rok pod stromem najdete kasičku Červeného kříže a na jednotlivé charitativní projekty lze přispět vždy o charitativní středě, kdy za své dobrodiní dostanete symbolickou kompenzaci v podobě něčeho dobrého na zub.

Brněnské Vánoce jako první v Česku plošně zavedly vratné nápojové hrnky a kelímky, které si řada návštěvníků nechává jako suvenýr z výletu. Nechceme vás ale nutit platit něco zbytečně navíc. Jde nám především o snížení objemu vánočního odpadu, a tak naše nádoby vrátíte a zálohu dostanete zpět na kterémkoli stánku s nápoji. Pokud si však nemáte doma do čeho uvařit čaj, ponechte si je. Nebo se inspirujte v naší nabídce exkluzivních uměleckých dárků a pořiďte si třeba jeden z hrníčku od tajuplného streetartisty TIMA.

 

Návštěvní řád

Více informací najdete na webu www.brnenskevanoce.cz spolu s návštěvním řádem (ke stažení na www.navstevnirad.brnenskevanoce.cz). Děkujeme, že ho dodržujete a přejeme vám šťastné a veselé Brněnské Vánoce.

Brněnské Vánoce
23. 11. ‒ 28. 12. 2018

otevírací doba stánků 9.00‒21.45
www.brnenskevanoce.cz

 

V Brně 27. 11. 2018

 

#BRNENSKEVANOCE

 

#AUTENTICKE – příjemná atmosféra moravské metropole plné srdečných Brňáků a místních specialit.
#DESIGNOVE – světelný design a originální vánoční dárky s puncem kvality od našich známých designérů.
#EKOLOGICKE – díky plošnému systému vratných obalů bylo loni ušetřeno 190 000 litrů odpadu / 3 800 košů.
#GURMANSKE – moderní, ojedinělá, chutná a rozmanitá nabídka gastronomických podniků z Brna a okolí.
#CHARITATIVNI – pomoc potřebným u „Těsnohlídkova“ vánočního stromu na náměstí Svobody.
#LOKALNI – místní speciality gurmánské i designové včetně Turbomoštu®, který si jinde na světě nedáte.
#OBJEVNE – přijďte objevit nové přátele, chutě, vůně, hudbu, virtuální realitu, videomapping a další.
#RODINNE – speciální program pro rodiny s dětmi včetně dílniček a oblíbeného zookoutku.
#SVETOVE – čím dál častěji bývají Brněnské Vánoce srovnávány s Vídní a ambicemi míří i dál.
#TRADICNI – Halouzkův dřevěný betlém a Náš Ježíšek – tradiční partner Brněnských Vánoc.
#ZIVE
– plánovaná i náhodná setkání, nejen vánoční melodie na desítkách živých koncertů v kreativním městě hudby UNESCO.

 

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí