Turistickou sezónu zahájí Brno na Staré radnici a v podzemí

Vydáno: 
30. 3. 2015 11:45

30. 3. 2015 / Brno - S příchodem jara přichází i nová turistická sezóna. V Brně se již pravidelně nese ve znamení otevření Staré radnice v Radniční ulici. Věž a sály otevře Turistické informační centrum města Brna již ve středu 1. dubna. Návštěvníci tak mohou přivítat jaro pohledem na Brno z výšky, vystoupat na ochoz Staré radnice a zdolat všech 173 schodů až k samotné věži. Na vyhlídkovou věž Staré radnice je vstup individuální, bude otevřena denně od 9.30 do 18 hodin.

Kromě toho budou od 1. dubna na Staré radnici otevřeny také Freskový a Křišťálový sál a Klenotnice, které jsou přístupné pouze s průvodcem.

Informace o cenách vstupného a otvíracích hodinách najdete na: http://ticbrno.cz/cs/stara-radnice

Slavnostní zahájení letošní sezóny se pak pod taktovkou Turistického informačního centra města Brna uskuteční 11. dubna 2015 přímo na nádvoří Staré radnice a pokračovat bude v brněnském podzemí, konkrétně v Labyrintu pod Zelným trhem.

Od 10 do 17 hodin budou zájemcům o prohlídky historických sálů Staré radnice – Křišťálového a Freskového sálu – k dispozici průvodci v dobových kostýmech. Otevřen bude také sál s výstavou dětských krojů a panenek s porcelánovými hlavičkami v lidových krojích Moravského Slovácka. V průchodu „Pod krokodýlem“ ukáže městský mincmistr, jak se razily brněnské groše.

Turistické informační centrum nezapomnělo ani na malé návštěvníky. Od 10.30 hodin bude pokračovat zahájení sezóny ve společenské části Labyrintu pod Zelným trhem. Připraveny jsou hry a úkoly pro děti a také drobné odměny za jejich snažení. Prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem zpestří v den zahájení turistické sezóny průvodci v kostýmech, vstupné do podzemí – tedy i do Mincmistrovského sklepa a Kostnice - si na 11. dubna koupí návštěvníci se slevou (Labyrint 20%, Mincmistrovský sklep a Kostnice 10%).  

Tradičně v rámci zahájení nové turistické sezóny nabídne Turistické informační centrum města Brna zájemcům také procházky městem s průvodci. Začínají v 10 hodin na nádvoří Staré radnice.

Procházky trvají 120 minut. Jednotné vstupné je 30 korun, děti do 6 let zdarma.

Vstupenky na akce související se zahájením turistické sezóny mohou zájemci od 27. 3. 2015 koupit nebo rezervovat na pokladně Labyrintu pod Zelným trhem, Zelný trh 21, tel. 542 212 892, út - ne 9 – 18 hodin.

Program zahájení turistické sezóny:

Stará radnice
10.00 slavnostní zahájení turistické sezóny 2015
10.00 tematické prohlídky města s průvodcem
Architektura, která vytvořila Brno, Gotika v centru města, Brněnské maličkosti, Po stopách brněnských pověstí, Brno hlavní město Moravy
10.00 – 17.00 kostýmované prohlídky historických sálů Staré radnice včetně výstupu na věž, výstava dětských krojů a panenek s porcelánovými hlavičkami v lidových krojích Moravského Slovácka.
10.00 – 17.00 ražba brněnského groše “Pod krokodýlem“ 

Labyrint

10.30 -16.00 pokračování zahájení sezony ve společenské části Labyrintu - hry a úkoly pro děti s drobnými dárečky, poslední vstup v 16.00 hodin.

Návštěvy brněnského podzemí 

9.30 – 17.30 komentované kostýmované prohlídky, poslední vstup 17.30 hodin
10.00 – 17.30 Mincmistrovský sklep, Kostnice
Vstupné do podzemí se slevou 10% z celkové částky

Procházky s průvodcem

10.00 na nádvoří Staré radnice

Po stopách brněnských pověstí

Vydejte se s námi po stopách brněnských pověstí, báchorek a bájí. Poslechněte si příběhy o brněnském drakovi, nešťastné Johance či loupežníku Babinském … během procházky se dozvíte i o symbolech, které dodnes lze spatřit a jejichž význam nám mnohdy uniká.

Trasa: areál Staré radnice – Zelný trh – Kapucínské náměstí – Biskupský dvůr – Petrov – Denisovy sady - Mečová ulice – náměstí Svobody – kostel sv. Jakuba

Brněnské maličkosti

Prohlídka je inspirovaná mj. knížkami „Brněnské maličkosti“ od Viktora Slivy a zaměřuje se na drobnosti v centru města, kterých si při běžném procházení ulicemi možná ani nevšimneme. Většina zastavení je spojena s obdobím brněnské asanace přelomu 19. a 20. století, kdy se tvář města výrazně měnila. Některé portály, sochy, reliéfy však byly přeneseny na jiná místa, některé se nově vsadily tak, aby nám připomněly, co tu kdysi bývalo.
Při sobotní prohlídce se zastavíme např. u nárožních reliéfů na Radnické ulici, uvidíme cyrilometodějský emblém a možná i trezor v bývalé záložně, podíváme se, kde na Zelném trhu bývaly masné krámy. Zajímavé detaily nás čekají na Kapucínském náměstí, u bývalé Židovská brány nebo u portálu tzv. malého Dietrichsteinského paláce. Další drobné střípky minulosti uvidíme spolu s oblíbenou průvodkyní také na náměstí Svobody a v okolí Malinovského či Moravského náměstí.

Architektura, která vytvořila Brno

Při prohlídce se seznámíme se stavbami významných českých a rakouských architektů a stavitelů 19. a začátku 20. století, které vznikly v době po skončení napoleonských válek. Objevíme nejvýznamnější stavby ve slozích historizmu, které jsou dodnes obdivovány. Některé byly postaveny zásluhou českých představitelů v době, kdy žily v Brně němečtí i čeští obyvatelé. Spolu s výbornou průvodkyní Miloslavou Šoubovou budeme pozorovat pozvolnou změnu stavebních stylů do směru secese českých stavitelů.

Trasa: Stará radnice – Šilingrovo náměstí – Husova ulice – Komenského náměstí – Žerotínovo náměstí -  Veveří ulice – Jiráskova ulice – Konečného náměstí

Gotika v centru města

Gotický sloh rozhodně patří mezi klenoty evropské civilizace. Umí být monumentální a velkolepý, zároveň ale vzletný a vznosný. Z rodné Francie se během pár desítek let rozšířil do prostoru celého západního křesťanstva a přirozeně se nevyhnul ani Českým zemím.
Město Brno prodělalo během své tisícileté historie mnoho architektonických proměn. Středověká zástavba musela často ustoupit novým trendům, především barokním, později pak moderním, jež častokrát kladly důraz především na účelnost a praktičnost. Přesto se ale Brno může pochlubit mnoha místy, na kterých lze gotický styl, popřípadě jeho novogotického pokračovatele obdivovat.
Vynikající průvodce Pavel Dvořák vás srdečně zve na procházku městským centrem, při které vám představí brněnskou gotiku. Někdy okázale nápadnou, jindy skromně skrytou. Vždycky ale osobitou a působivou.
Do pěšího okruhu jsou zařazeny: Kostel sv. Michala - Dominikánský klášter - novogotika na okružní třídě (Turnhalle, Červený kostel, Muzejka) - kostel sv. Tomáše - kostel sv. Jakuba a Jakubské náměstí - náměstí Svobody - Stará radnice – Petrov - Biskupský dvůr

Brno, hlavní město Moravy

Procházka povede nejdůležitějšími místy historického centra, která dokumentují vznik města Brna a jeho vývoj v kontextu dějin Moravy. Připomeneme si významné události i pozoruhodné osobnosti, které se ne vždy zapsaly do historie města.

Trasa: Stará radnice - Zelný trh - Petrov - Denisovy sady - Nová radnice - nám. Svobody - kostel sv. Jakuba - Moravské náměstí

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí