Vánoční strom již stojí na náměstí Svobody

Vydáno: 
15. 11. 2016 13:45

Uprostřed vánočních trhů na náměstí Svobody bude letos zářit 15,5 metrů vysoká jedle obrovská. Strom, který vyrostl ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně v nadmořské výšce přibližně 500 metrů, již od pondělního večera stojí na náměstí Svobody.

Ještě před tím se ale uskutečnilo tradiční vzpomínkové odpoledne v Bílovicích nad Svitavou. Primátor města Brna Petr Vokřál i starosta obce Bílovice nad Svitavou Miroslav Boháček upozornili na tradici předávání vánočních stromů mezi Bílovicemi a Brnem, spojenou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Ten 22. prosince 1919 v lese pod stromem poblíž Myslivny Lišky Bystroušky našel opuštěné dítě. Tato událost a nutnost pomoci opuštěnému dítěti ho inspirovaly k založení tradice převozu vánočních stromů z Bílovic do Brna a založení sbírek pro děti, které potřebují pomoc. Z výtěžku první sbírky, organizované Těsnohlídkem, byl v Brně postaven Dětský domov Dagmar.

O Vánocích a obdarování hovořil při slavnosti v Bílovicích nad Svitavou i brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který bude společně s primátorem Petrem Vokřálem 25. listopadu Brněnské Vánoce 2016 zahajovat.

Vánoční jedle má i kladný dendrologický posudek Ústavu nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Je zdravá a silná a hodnoty bezpečnostních faktorů ukazují, že je schopna bezpečně odolat i extrémnímu větru.

A jako již tradičně, za jeden velký vánoční strom z polesí ŠLP Křtiny darovalo město Brno obci Bílovice nad Svitavou dva malé stromky určené pro vysazení do lesa.

Letošní Brněnské Vánoce budou celé oděné do bílé a nejinak tomu bude v případě vánočního stromu. Ten budou zdobit tisíce LED světel a bílé koule. Výsledek tedy bude čistý a slavnostní. Rozsvícený strom budou mít zájemci možnost poprvé vidět na slavnostním zahájení, kdy se stane středobodem impozantní světelné show.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí