Vítězem 55. ročníku mezinárodního festivalu krátkometrážních filmů Brněnská šestnáctka se stala Slepice

Vydáno: 
21. 10. 2014 10:15

Nejstarší festival krátkých filmů v České republice Brněnská šestnáctka má za sebou 55. ročník. Hlavní cenu letos v brněnském Kině Art získal chorvatský film Slepice režisérky Uny Gunjakové.

V soutěži Brněnská šestnáctka, kterou vyhlašuje Turistické a informační centrum města Brna, se tradičně objevují  krátkometrážní (1 až 30 minutové) filmy, které nevznikly na komerční bázi ani pro komerční využití. Účastní se jí amatéři, nezávislí filmoví tvůrci i posluchači filmových škol.

Do letošního ročníku přihlásili autoři rekordní počet filmů. Ze 720 přihlášených snímků pak do samotné soutěže postoupilo 44 filmů. „Zájem tvůrců letos předčil naše očekávání. Festival Brněnská šestnáctka je opravdu mezinárodní, polovina z přihlášených snímků byla z mimoevropských zemí. Za tímto úspěchem stojí cílená komunikace organizátorů Brněnské šestnáctky s filmovými školami,“ podotýká dramaturg festivalu Mgr. Marika Kupková s tím, že v loňském roce se do soutěže přihlásilo „jen“ 340 snímků.

Vítězným snímkem 55. ročníku se stal film Slepice režisérky Uny Gunjak. Porotci ocenili klasický rozměr filmu a silný příběh. Vítězný film má patnáct minut. Odehrává se v Sarajevu v roce 1993. Vrací se do dramatických let, které byly pro lidi v bývalé Jugoslávii plné zvratů a pohrom.

Vedle hlavní ceny porota udělila dalších sedm čestných uznání: cenu Visegrad Fund získal snímek polského režiséra Ziegenort, cenu za umělecké vystoupení film belgické autorky Tančírna, cenu za zvuk snímek z Indonésie Jak zastavit déšť, cena za herecký výkon putuje do Německa za film Jdi a hrej si, cenu za animace získal také německý snímek Road Trip, cenu za kameru ve filmu Příliv si odvezli tvůrci z Kuby a cenu za výpravu získal belgický film Electic Indigo.

Mezinárodní studentské porotě nejvíce učaroval animovaný film Xavera Xylophona Road Trip. „Brněnská šestnáctka byl vždy festival hraného filmu. Udělením této ceny se rozšířil prezentační okruh festivalu i o animaci, což nás velice těší,“ dodává Mgr. Marika Kupková. Diváckou cenu pak získal krátký film Mexičana Leonarda Diaze Nikdy se nevracej.

Porotě Brněnské šestnáctky letos předsedal významný britský profesor, filmový badatel a prezident Europa Cinemas Ian Christie, který v jednom z rozhovorů v průběhu festivalu vyzdvihl úlohu a důležitost Kina Art v jeho funkční podobě klubového kina. Dalšími členy poroty byli Eva Filová, slovenská filmová a výtvarná historička působící na VŠMU v Bratislavě; polský filmař Grzegorz Jaroszuk, který získal hlavní cenu 53. ročníku B16 s filmem Příběhy z chlaďáku; filmová badatelka a dokumentární režisérka Maša Hilčišin z Bosny a Hercegoviny a Marek Dobeš, český režisér, scenárista a producent. Protiváhu k mezinárodní odborné porotě vytvořila mezinárodní studentská porota vybraná z řad studentů Teorie filmu a audiovizuální kultury.

 

Z historie festivalu

Festival Brněnská šestnáctka je nejstarší pravidelně se odehrávající festival v České republice. B16 vznikla v roce 1960 původně jako festival amatérských filmů. Od soutěže filmových agitek se během krátké doby vyprofilovala v renomovaný festival amatérských krátkých hraných filmů, od roku 1969 s mezinárodní účastí. Původní zaměření na filmy natočené na 16 mm formát zároveň signalizovalo zájem o amatérské filmy autorského charakteru, tedy o dobovou „nezávislou“ tvorbu. V devadesátých letech festival rozšířil pole působnosti z amatérů také na filmy studentů filmových škol a na tzv. nezávislé profesionály.

Jen namátkou a telegraficky připomeňme známější autory z posledních dekád, kteří na festivale začínali. Z českých tvůrců to byl například Tomáš Vorel, Martin Čihák, Pavel Marek, Pavel Dražan, Saša Gedeon, Bohdan Sláma, Václav Švankmajer, Vladimír Franče a Karin Babinská.

Stejně tak v průběhu let festival představil filmy z celého světa. Ze zajímavých filmařů evropského a světového formátu měl v soutěži krátký film například režisér Andreas Dresen a Ozgür Yildirim z Německa. První filmy zde uvedli také skandinávští filmaři Erik Richter Strand, Mårten Klingberg a Josef Fares. Pozoruhodné filmové kolekce se objevily z Izraele (zvlášť vynikl Nir Bergman) a v průběhu minulých let festival poměrně komplexně zmapoval krátkometrážní rumunskou kinematografii (Cristian Nemescu, Radu Jude, atd.), která v lecčems vynikala i nad celovečerními filmy tzv. rumunské nové vlny. V rámci široké škály kulturních činností Turistického informačního centra města Brna představuje B16 „rodinné stříbro“, jejíž tradici i perspektivu všestranně rozvíjí.


Kontakt pro média:

Mgr. Marika Kupková, dramaturg Brněnské šestnáctky, tel.: +420 542 427 108, e‑mail: kupkova@ticbrno.cz

 

Webové stránky: www.brno16.cz | www.kinoart.cz | www.ticbrno.cz | www.gotobrno.cz

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí