XIX. ročník letních folklorních večerů F SCÉNA 2016

Vydáno: 
7. 6. 2016 12:30

V období od 22. června do 8. července se v Brně uskuteční celkem 6 folklorních večerů plných lidové hudby, zpěvu a tance. Diváci 19. ročníku letních folklorních večerů F SCÉNA 2016 se mohou těšit nejen na domácí Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, ale také na polský soubor Poligrodzianie z Poznaně, Brněnský Valášek nebo Soubor písní a tanců Olšava z Uherského Brodu.

Pořadateli F SCÉNY 2016 jsou Československá obec legionářská a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno a uskuteční se pod záštitou Petra Vančury, státního tajemníka Ministerstva obrany ČR a Petra Vokřála, primátora statutárního města Brna.

Zahájení 19. ročníku letních folklorních večerů F SCÉNA 2016 proběhne kde jinde, než na nádvoří hradu Špilberk. Zahájení se uskuteční ve středu 22. června ve 20.30 a již tradičně bude patřit domácímu Vojenskému uměleckému souboru ONDRÁŠ, který vystoupí s představením celého souboru. Diváci se mohou těšit jak na tance velkých, tak malých forem, hudební čísla orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru a v programu budou úplně nová čísla. V zahajovacím představení vystoupí také první host F SCÉNY, polský soubor Poligrodzianie z Poznaně, který zpracovává různé národopisné regiony Polska.

Všechny další večery se budou konat na nádvoří Staré radnice od 20.00. Ve čtvrtek 23. června vystoupí poprvé na prknech F SCÉNY Národopisný soubor Brněnský Valášek, který zpracovává folklor severní Moravy – Valašska. Společně s Brněnským Valáškem opět vystoupí poznaňský soubor Poligrodzianie. V dalším týdnu ve středu 29. června přijede do Brna Soubor písní a tanců Olšava z Uherského Brodu, který se věnuje především Slovácku. Den nato už bude patřit opět Vojenskému uměleckého souboru ONDRÁŠ, který si pro tento den připravil tanečně-hudební představení malých forem Taneční miniatury. S F SCÉNOU se rozloučíme v posledním týdnu ve čtvrtek a pátek 7. a 8. července s celosouborovým programem VUS ONDRÁŠ U vás o nás.

PROGRAM

Středa 22. června, 20.30, nádvoří hradu Špilberk

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ (program celého souboru) a POLIGRODZIANIE (Polsko, Poznaň)

Čtvrtek 23. června, 20.00, nádvoří Staré radnice

Národopisný soubor BRNĚNSKÝ VALÁŠEK a POLIGRODZIANIE (Polsko, Poznaň)

Středa 29. června, 20.00, nádvoří Staré radnice

Soubor písní a tanců OLŠAVA (Uherský Brod)

Čtvrtek 30. června, 20.00, nádvoří Staré radnice

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ – Taneční miniatury

Čtvrtek 7. a pátek 8. července, 20.00, nádvoří Staré radnice

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ – U vás o nás

VSTUPNÉ 150 Kč

Sleva 20 % platí pro členy FOS JÁNOŠÍK Brno, zaměstnance MO ČR, seniory, držitele průkazu TP, ZTP, žáky a studenty. Děti do 12 let vstup zdarma.

Výtěžek z každé prodané vstupenky ve výši 30 % bude připsán ve prospěch sbírky vypsané Československou obcí legionářskou na doplnění vybavení Domovů péče o válečné veterány v Praze, Karlových Varech a Vojenské nemocnice-LDN v Olomouci.

PŘEDPRODEJ

Turistické informační centrum města Brna: Radnická 2, 542 210 863, vstupenkybrno@ticbrno.cz

FOS JÁNOŠÍK Brno: Štefánikova 53a, 730 892 165, brno@fosjanosik.cz

 Projekt je realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Pod záštitou Ing. Petra Vančury, státního tajemníka Ministerstva obrany ČR a Ing Petra Vokřála, primátora statutárního města Brna.

Za umělecké podpory Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ.

Na zahajovací koncert 22. 6. na Špilberku je možno využít bezplatné kyvadlové přepravy firmou CARent od 19 do 20.45 z ul. Husova (naproti hotelu International).

fosjanosik.cz

vusondras.cz

 ÚČINKUJÍCÍ

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je poloprofesionální umělecké těleso, které se věnuje prezentaci bohaté lidové kultury České republiky prostřednictvím hudby, zpěvu a tance, zachovává lidové tradice a buduje povědomí o kulturním dědictví našeho národa. Sídlí v České republice - městě Brně a jeho zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR.

Soubor se skládá ze tří uměleckých částí – orchestru lidových nástrojů, taneční skupiny a dívčího pěveckého sboru. Svoji historii začal psát již v roce 1954 a patří ke špičkám ve svém oboru. Dramaturgie VUS ONDRÁŠ se zaměřuje na jevištní zpracování národopisného materiálu etnografických oblastí České republiky, inspiraci však hledá i v lidové kultuře sousedních národů či ve zcela jiných uměleckých žánrech.

vusondras.cz

Folklorní soubor POLIGRODZIANIE

Folklorní soubor Poligrodzianie pochází z Polska, města Poznaň. Byl založen v roce 1973 a je jedním z nejvýznamnějších nositelů polského kulturního dědictví. Ve svých číslech zpracovávají různé národopisné regiony Polska. Soubor navštívil 60 zemí světa a zcestoval přes milion kilometrů na jejich více než 110 zahraničních cestách (např. Izrael, Malta, Malajsie, Jižní Korea, Čína, Irsko, Mexiko, USA, Indie, ad.). Vyhráli mnoho mezinárodních cen na pěti kontinentech.

poligrodzianie.pl

Národopisný soubor BRNĚNSKÝ VALÁŠEK

Brněnský Valášek zpracovává folklor oblasti severní Moravy – Valašska a předává svým členům tradiční kulturu, kterou do Brna přinesli a s láskou pěstovali rodáci z Valašska v minulých staletích. Byl založen v roce 1975 a po celou dobu své existence je aktivní součástí kulturního dění v Brně. Dnes stosedmdesátičlenný soubor za dobu svého působení vychoval řadu tanečníků, muzikantů i zpěváků. Členská základna zahrnuje tanečníky od čtyř let až po dospělé členy a tři cimbálové muziky.

Kromě běžných vystoupení připravuje Brněnský Valášek jarní a vánoční komponované programy v některém z brněnských divadel. Pravidelně pořádá akci Setkání souborů - Folklór bez hranic, při které představuje brněnskému publiku spřátelené domácí i zahraniční folklorní kolektivy. Soubor reprezentuje Jihomoravský kraj i město Brno v České republice a každoročně i na festivalech v zahraničí. Pravidelně je úspěšný v postupových přehlídkách dětských folklorních souborů.

Na F SCÉNĚ vystoupí členové nejstarší věkové kategorie tanečníků a muzikantů, kteří už sice vyrostli z dětské kategorie, ale k radosti vedení Brněnského Valášku i diváků v souboru nadále zůstávají a naplno působí.

brnenskyvalasek.cz

Soubor písní a tanců OLŠAVA

Soubor z Uherského Brodu byl založen v roce 1951, kdy se v Brodě znovu obnovil Slovácký krúžek a dostal jméno podle řeky Olšava. Letos oslaví Olšava nepřetržitých 65 let svého úspěšného trvání. Za tu dobu jí prošly stovky tanečníků, muzikantů a zpěváků a ve všech zůstala láska k písničkám a lidové kultuře, o čemž svědčí nejenom pravidelné srazy současných a bývalých členů. Po celou dobu své činnosti se soubor věnuje hlavně folklóru svého regionu, tedy Brodsku a nejbližšímu okolí (Kopanice, Zálesí, Moravskoslovenské pomezí, Myjava). Podílí se na kulturních akcích svého „rodného“ města a reprezentuje svůj region doma v České republice i v zahraničí.

olsava.cz

 

Ke stažení: 

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí