Ztracené a nalezené domovy. Téma festivalu Meeting Brno 2016

Vydáno: 
18. 4. 2016 14:15

V loňském roce se v Brně uskutečnil projekt nazvaný Rok smíření, během kterého Brňané uctili památku židovských, romských a také německých spoluobčanův v kontextu druhé světové války. Koordinátorem úspěšného projektu bylo Turistické informační centrum města Brna, které letos od 20. května do 2. června pořádá navazující projekt MEETING BRNO. Hlavním tématem budou otázky ztracených a nalezených domovů, což je motiv, který poznamenal historii Brna a současně je aktuální i v dnešní Evropě.

MEETING BRNO je inspirován italským festivalem přátelství mezi národy Meeting Rimini. Dramaturgem festivalu se stala spisovatelka Kateřina Tučková. „Chceme z festivalu udělat pravidelnou akci, která bude každoročně na konci května připomínat brněnskou, potažmo českou historickou zkušenost a spolu s našimi středoevropskými sousedy a hosty proměňovat společnou minulost v přátelskou diskusi o věcech příštích,“ vysvětluje Tučková.

Hlavním tématem letošního festivalu jsou ztracené a nalezené domovy. Je to téma, které bylo palčivým problémem v poválečné střední Evropě, a stále je velmi aktuální. Ve dvou liniích – historické a aktuální – přinese MEETING BRNO pestrou škálu uměleckých vystoupení a diskusních fór, v jejichž rámci bude možné danou tematiku nahlédnout a prožít z nejrůznějších perspektiv. „S jejich vědomím se pak můžeme pokusit pochopit a zhodnotit minulost, definovat přítomnost a společnými silami hledat budoucnost,“ dodává Kateřina Tučková.

MEETING BRNO přivede do Brna také významné osobnosti. Přijede například hlava rodu Habsburků arcivévoda Karel Habsburský, mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt a další představitele zahraniční i české kulturní, politické a sociální sféry. V kulturní části festivalu Brno navštíví syrský spisovatel Nihad Sirees, nebo německá spisovatelka Emma Braslavsky. Theatre Bremen spolu s českým Kafka Bandem uvede představení Franze Kafky Das Schloss. Zajímavá bude instalace HopeTour Lukáše Houdka na Moravském náměstí reagující na událost z minulého léta: nalezení mrtvých uprchlíků v kamionu na dálnici v Rakousku. Chybět nebudou ani veřejností oblíbené tematické procházky nebo filmová pásma v kinech Art a Scala.

Jedním z vrcholů loňského Roku smíření byla Pouť smíření, která se konala v upomínku obětí tzv. Brněnského pochodu smrti z 30. května 1945. Loni vedla v symbolickém gestu smíření opačným směrem – od hromadného hrobu v Pohořelicích do centra města Brna a stejně tomu bude i letos 28. května.

Meeting Brno 2016 se koná pod záštitou primátora města Brna Petra Vokřála.

Další informace naleznete na: www.meetingbrno.cz

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí