Brněnské Vánoce 2013 – slavnostní zahájení

29. 11. 2013 - 23. 12. 2013
12:23
Náměstí Svobody, Stará radnice

Vánoční vesnička otevřela svoje brány a náměstím se nesla vůně svařeného vína, trdelníku a dalších dobrotz vánoční nabídky. Zahájit letošní "Brněnské Vánoce" přišly stovky návštěvníků, které neodradilo ani chladné počasí.

Od 16 hodin nedočkavý dav rozvlnily hravé tóny MR Swing Big bandu, který publikum bavil i mluveným slovem mezi skladbami.  V rámci vystoupení si svá sóla na trumpetu vystřihl i nestor brněnského jazzu Jaromír Hnilička. „Tiše padal sníh“ v podání zpěvačky bandu Drahomíry Kristenové, na ten skutečný si ale musíme ještě nějakou chvíli počkat. Po několika světoznámých skladbách kapela uvolnila pódium moderátorům v čele s mluvící plyšovou krokodýlí slečnou Helenkou. Ti pozdravili všechny přítomné a na pódium pozvali zástupce organizátorů Brněnských Vánoc primátora města Brna Romana Onderku a ředitelku TIC města Brna Petru Kačírkovou, partnery starostu MČ Brno střed Libora Šťástku, starostu Bílovic nad Svitavou Miroslava Boháčka, generálního ředitele akciové společnosti Technické sítě Brno Jaromíra Machálka, ředitelku oblastního spolku Českého červeného kříže Ivanu Holáskovou, ředitele Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny MENDELU Vladimíra Dolejského a váženého hosta opata Augustiánského kláštera Evžena Martince.

Poté, co všichni hosté popřáli Brňanům k letošním Vánocům, se ztlumila světla na náměstí i v přilehlých ulicích a opat Evžen Martinec požehnal vánočním trhům a adventnímu Brnu.

Těsně předtím, než se začalo odpočítávat do rozsvícení vánočního stromu, pan primátor představil letošní vánoční skleněnku s motivem zvonečku. V té chvíli přišel čas avizovaného překvapení – publikum užaslo – obří kulička zazářila na střeše obchodního domu Omega! Tu skutečnou, o „něco“ menší, bylo možné po celý advent zachytit na památku z hodinového stroje v každou celou hodinu.

A v tu chvíli už nic nebránilo onomu 11, 10, 9, ....3, 2, 1, stromečku rozsviť se! Šestnáctimetrová jedle s tisíci světel a světýlek okouzlila zaplněné náměstí. Na pódium se vrátil MR Swing Big band se svými svižnými melodiemi, aby znovu roztančil malé i velké. V 19 hodin mělo svou premiéru zimní kino, které svým divákům nabídlo záznam taneční megashow Lord of the dance. Brněnské Vánoce 2013 byly oficiálně zahájeny.

Námět a scénář: 
Jan Nováček
Kamera: 
Pavel Štric
Střih: 
Miroslav Máca

Inzerce